Technologie

Lotos Cyfrowa przyszłość z LOTOSEM

Microsoft ogłosił kompleksowy plan inwestycyjny o wartości 1 mld dolarów zakładający otwarcie nowego regionu data center  Microsoft w Polsce i rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej. Grupa LOTOS już dziś z powodzeniem korzysta ze środowiska udostępnionego w ramach współpracy z Microsoft. Gdańska spółka zamierza dalej rozwijać najnowsze technologie chmury obliczeniowej oraz sztuczną inteligencję.

– Głęboko wierzę, że inwestycja Microsoft w Polsce będzie ważna dla przedsiębiorstw, instytucji publicznych i systemu edukacji oraz umożliwi im cyfrową transformację i wdrożenie nowych standardów pracy. Naszym nadrzędnym celem jest przyspieszenie transformacji Polski w technologiczny hub dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej – podkreślał Premier Mateusz Morawiecki podczas wydarzenia, na którym ogłoszono inwestycję.

Firma Microsoft została partnerem polskiej Chmury Krajowej. Koncern zainwestuje nie tylko w budowę Centrum Danych, ale także w szkolenia dla programistów, nauczycieli czy studentów. Podczas niedawnej konferencji Microsoft, Grupa LOTOS została wskazana jako jedna z najbardziej innowacyjnych firm. Całą konferencję można obejrzeć tutaj: bit.ly/3c8MBj1.

– Budowa europejskiego Centrum Danych w naszym kraju to dowód, że Polska to ważny rynek o cyfrowym potencjale. To także kolejny krok cyfrowej transformacji. W Grupie LOTOS wiemy, że nowoczesne technologie i innowacje to istotne elementy rozwoju, dlatego współpracujemy z firmą Microsoft i widzimy już pierwsze, pozytywne efekty tej kooperacji – mówi Paweł Jan Majewski, Prezes Zarządu Grupy LOTOS.

Pod koniec 2018 r. gdańska spółka podpisała z Microsoft porozumienie o współpracy. Jednym z jej elementów było powołanie Centrum Kompetencyjnego Sztucznej Inteligencji, Cyfrowej Innowacji oraz Zaawansowanej Analizy Danych. LOTOS konsekwentnie wdraża długofalowy program cyfrowej transformacji w firmie. Spółka postawiła na szczegółową analizę danych w chmurach obliczeniowych, robotyzację i cyfryzację procesów produkcyjnych.

Przemysł 4.0

Dzięki inteligentnej chmurze łatwiej zorganizować pracę zdalną, skorzystać z aplikacji czy udostępnić platformę edukacyjną. Chmura daje też łatwiejszy dostęp do zasobów, zapewnia elastyczność oraz umożliwia optymalizację kosztów infrastruktury IT. Ponadto sztuczna inteligencja monitoruje działania i pozwala na prowadzenie zaawansowanych analiz, które mogą przyczynić się do usprawniania procesów produkcyjnych w szczególności, jeżeli dysponuje się odpowiednimi zbiorami danych.

– Rynek usług związanych z inteligentnymi chmurami rozrasta się w Polsce bardzo dynamicznie. Tworzymy Centrum Kompetencyjne, a odpowiednio wdrożone rozwiązania w połączeniu z wysokimi kompetencjami naszych pracowników, pomogą nam być szybszym i wydajniejszym niż konkurencja. Odpowiednio dobrane algorytmy pozwalają zoptymalizować skomplikowane procesy i doprowadzić do znacznych korzyści finansowych – zapewnia Jarosław Kawula, Wiceprezes Zarządu Grupy LOTOS.

Ważnym elementem przy wprowadzaniu nowinek technologicznych jest zaangażowanie w cały proces pracowników. W wyniku rekrutacji do projektu wybrano finalnie 12 osób, reprezentujących cały przekrój działalności Grupy Kapitałowej LOTOS. Ich spojrzenie na firmowy biznes z bardzo różnych perspektyw okazało się bardzo korzystne dla całego przedsięwzięcia. Wielu z nich przedstawiło problemy biznesowe, w rozwiązaniu których mogłaby pomóc zaawansowana analiza danych.

Usprawnienie procesów produkcyjnych

Przykładem innowacyjnych rozwiązań mogą być prowadzone autopiloty, które będą sterować destylacją atmosferyczną i dokonywać wyboru finalnego produktu podczas przerobu ropy naftowej: benzyny, nafty lub oleju napędowego. Specjaliści z Centrum Kompetencyjnego LOTOSU postanowili skorzystać z pomocy sztucznej inteligencji i usprawnić działanie maszyn.

– Stworzyliśmy modele teoretyczne odwzorowujące chemiczne działanie instalacji przetwórczej. Dają one obietnicę, że za pomocą platformy Microsoft Azure, korzystającej ze sztucznej inteligencji i chmury obliczeniowej, można poprawić wydajność procesu przetwarzania ropy o 1-2 proc. Na pierwszy rzut oka niewiele, ale w skali całego koncernu byłyby to już znaczące korzyści ekonomiczne – opisuje Rafał Rumian, Architekt Cyfrowy, odpowiedzialny w Microsoft za współpracę z LOTOSEM. – Kiedy już mieliśmy te modele, nastąpił ważny moment. Z doświadczenia wynika, że właśnie na tym etapie takie projekty bywają odkładane, bo firmy obawiają się, że ich wdrożenie zakłóci produkcję. Na szczęście w tym przypadku tak nie było. Dostaliśmy zielone światło – podsumowuje Rafał Rumian.

Ważnym elementem przygotowania środowiska dla Centrum Kompetencyjnego była współpraca pomiędzy biznesem, działem IT i działem bezpieczeństwa. Wynika to faktu, że realizacja takiego przedsięwzięcia, oprócz samej technologii, wymaga zorganizowania odpowiedniego przepływu wiedzy i doświadczenia pomiędzy biznesem a IT. W Polsce z roku na rok rosną nakłady przeznaczane na cyberbezpieczeństwo. Partnerstwo Microsoftu zapewnia najwyższe standardy ochrony. Amerykański koncern oferuje ponad 90 certyfikatów zgodności z przepisami i każdego roku przeznacza miliard dolarów na cyberbezpieczeństwo oraz ochronę na każdym poziomie korzystania z chmury obliczeniowej.

Źródło: Grupa LOTOS S.A.

Działy

Reklama