OZE

Energia słoneczna filarem bezpieczeństwa energetycznego Europy

Energia słoneczna jest jednym z filarów bezpieczeństwa energetycznego UE, a bezpieczeństwo energetyczne to fundament naszej stabilności gospodarczej i społecznej. Dlatego jest to również jeden z priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE – mówiła Ministra Paulina Hennig-Kloska w trakcie otwarcia konferencji z okazji 40-lecia działalności SolarPower Europe, organizacji zrzeszającej podmioty z branży fotowoltaicznej w Europie.

Najważniejsze informacje:  

  • Energia słoneczna jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów odnawialnych źródeł energii w Unii Europejskiej – 22% energii elektrycznej w UE w 2024 r. pochodziło właśnie z sektora energii słonecznej. 
  • Obecnie w Polsce OZE stanowią ponad 45% całkowitej mocy zainstalowanej, a technologia fotowoltaiczna jest liderem.  
  • Rozwój energetyki słonecznej przyczynia się do uniezależnienia się od importu paliw kopalnych, chroniąc tym samym gospodarkę przed niestabilnymi rynkami i napięciami geopolitycznymi. 

– Energia słoneczna oferuje niskie, przewidywalne i społecznie akceptowalne ceny energii, jednocześnie wzmacniając konkurencyjność europejskiego przemysłu. Co istotne, energia słoneczna zmniejsza naszą zależność od importowanych paliw kopalnych, chroniąc nasze gospodarki przed niestabilnymi rynkami globalnymi i napięciami geopolitycznymi – mówiła Ministra Paulina Hennig- Kloska podczas przemówienia otwierającego konferencję SolarPower Europe. 

Energia słoneczna stanowi dziś najszybciej rozwijające się źródło energii w Unii Europejskiej – to tanie, czyste i elastyczne źródło energii. W latach 2010-2020 koszt energii elektrycznej ze słońca spadł o 82%, czyniąc ją najtańszym źródłem energii w wielu częściach UE. W 2024 r. aż 46,9% energii elektrycznej w UE pochodziło z odnawialnych źródeł energii, z czego ok. 22% stanowiła energia słoneczna.   

Korzyści płynące z energii słonecznej 

Ministra Hennig-Kloska podkreślała, że korzyści płynące z energii słonecznej wykraczają daleko poza kwestie bezpieczeństwa energetycznego. Jak mówiła, energia słoneczna przyczynia się do ochrony zdrowia publicznego i poprawia jakość życia niemal 450 milionów Europejczyków.  

– Zanieczyszczenie powietrza, będące jednym z głównych zagrożeń dla zdrowia w Europie, można znacząco ograniczyć poprzez zwiększenie wykorzystania czystych źródeł energii, takich jak energia słoneczna – mówiła. 

– Energia słoneczna to także ogromna szansa na innowacje technologiczne i przede wszystkim na transformację gospodarczą regionów. Energia słoneczna otwiera drzwi do nowych miejsc pracy, silnych lokalnych gospodarek i innowacyjnych startupów – dodała. 

Energetyka słoneczna w Polsce 

W takcie swojego wystąpienia szefowa resortu klimatu i środowiska podkreślała, że Polska jest doskonałym przykładem na to, jak energia słoneczna może zmienić oblicze transformacji energetycznej.  

– W ciągu zaledwie kilku lat byliśmy świadkami dynamicznego rozwoju odnawialnych źródeł energii. Dziś OZE stanowią ponad 45% naszej całkowitej mocy zainstalowanej, a technologia fotowoltaiczna jest liderem – mówiła. 

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama