Odbiorcy – Rynek Energii i Gazu

Jakie termostatyczne zawory grzejnikowe wybrać?

Właściwie dobrane zawory termostatyczne do grzejnika odpowiadają nie tylko za utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniach, ale wpływają także na niższe rachunki jakie ponosimy za ogrzewanie. Przyjrzyjmy się więc, jakie termostatyczne zawory grzejnikowe wybrać, aby odpowiednio spełniały swoją funkcję?

Zawór termostatyczny – podstawowy element wyposażenia instalacji c.o.

Zawory grzejnikowe termostatyczne dzielimy na 3 podstawowe typy:

  1. termostatyczne zawory bez nastawy wstępnej
  2. termostatyczne zawory z nastawą wstępną
  3. dynamiczne zawory termostatyczne

Zastosowanie każdego z wyżej wymienionych elementów współpracując z odpowiednią głowicą termostatyczną niesie za sobą szereg zalet, o których przeczytasz niżej.

Termostatyczne zawory grzejnikowe – zalety wynikające z ich zastosowania w instalacjach

Termostatyczne zawory grzejnikowe są coraz częściej stosowane nowoczesnych systemach centralnego ogrzewania ze względu na szereg korzyści zarówno dla użytkowników jak i dla środowiska. Oto najważniejsze zalety, które płyną z zastosowania tego typu elementów:

  • utrzymanie w każdym pomieszczeniu ustawionej temperatury na stałym poziomie;
  • optymalizacja kosztów ogrzewania – elementy samoczynnie odetną dopływ ciepłej wody po uzyskaniu wymaganej temperatury przez kaloryfer;
  • znaczące obniżenie kosztów związanych z pracą pomp poprzez doprowadzanie jedynie do wymaganego natężenia przepływu;
  • obniżenie temperatury powrotu, co przekłada się na sprawność działania kotłów kondensacyjnych.
  • wykorzystanie energii cieplnej pozyskanej przez promieniowanie słoneczne oraz wewnętrzne zyski ciepła;

Jakie termostatyczne zawory grzejnikowe wybrać?

Wybór odpowiednich termostatycznych zaworów grzejnikowych wpływa na komfort cieplny i optymalną pracę instalacji. Poniżej przedstawiamy kluczowe informacje na temat tego, jak działają i czym charakteryzują się poszczególne termostatyczne zawory grzejnikowe. Jakie wybrać, aby zapewnić optymalną pracę dla danej instalacji centralnego ogrzewania?

Termostatyczny zawór bez nastawy wstępnej – rozwiązanie dla małej instalacji

Termostatyczne zawory grzejnikowe bez nastawy wstępnej są najprostszym rozwiązaniem zapewniającym komfort termiczny w pomieszczeniach. Umożliwiają kontrolowanie temperatury w pomieszczeniu, ale nie pozwalają na równoważenie natężenia przepływu czynnika grzewczego oraz na regulację ciśnienia różnicowego. Tego typu elementy są więc odpowiednim rozwiązaniem dla małej instalacji.

Termostatyczny zawór z nastawą wstępną – rozwiązanie dla różnej wielkości instalacji

Termostatyczne zawory z nastawą wstępną składają się z dwóch elementów – prostego zaworu termostatycznego oraz zaworu równoważącego. Pozwalają zarówno na kontrolowanie temperatury jak i zrównoważenia natężenia przepływu, bez możliwości regulacji ciśnienia różnicowego. Charakteryzuje je swobodny przekrój przepływu, który może być zmieniany dzięki elementowi nastawczemu. Termostatyczne zawory grzejnikowe z nastawą wstępną mogą być wykorzystywane w różnej wielkości instalacjach. Jeśli chodzi o systemy średnie i duże wymagane jest dodatkowe zastosowanie regulatorów różnicy ciśnienia, aby zapewnić bezszumną pracę zaworu oraz optymalną pracę.

Dynamiczne zawory termostatyczne – rozwiązanie dla każdej instalacji

Dynamiczne zawory termostatyczne zapewniają możliwość kontroli temperatury oraz zrównoważenia natężenia przepływu przy jednoczesnej regulacji ciśnienia różnicowego.

Regulator odpowiada za utrzymanie stałej różnicy ciśnienia, z jakim działa zarówno zawór równoważący jak i zawór termostatyczny. To pozwala na precyzyjne ustawienie natężenia przepływu czynnika doprowadzanego do grzejnika niezależnie od tego, jakie ciśnienie panuje w instalacji – oczywiście z zachowaniem zakresu ciśnienia wymaganego do poprawnej pracy. Dynamiczne zawory termostatyczne są rozwiązaniem dla każdej wielkości instalacji i do ich optymalnej pracy nie są wymagane żadne dodatkowe elementy.

Niezależnie od wielkości instalacji, kwestie doboru konkretnego modelu termostatycznego zaworu grzejnikowego należy powierzyć projektantowi instalacji sanitarnych. Dokumentacja projektowa daje gwarancję poprawności zastosowania poszczególnych elementów oraz optymalnego zrównoważenia instalacji, co bezpośrednio przekłada się na koszty związane z jej pracą.

Charakterystyka poszczególnych zaworów termostatycznych została stworzona na podstawie tego typu elementów, które znajdziesz w asortymencie marki Caleffi. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź ekspercki artykuł Caleffi o tym jak dobierać zawory grzejnikowe termostatyczne.

Źródło: www.caleffi.com

Artykuł sponsorowany

Działy

Reklama