Elektroenergetyka

Ponad 3,5 tys. prosumenckich magazynów energii w sieci ENERGA-OPERATOR

Przybywa przydomowych magazynów energii. Wedle stanu na 31 maja 2024 r. do sieci ENERGA-OPERATOR przyłączonych jest ponad 3,5 tysiąca tego typu instalacji o mocy do 50 kW.

– Coraz częściej dochodzi do sytuacji, kiedy energii generowanej przez odnawialne źródła energii elektrycznej jest na tyle dużo, że brakuje zapotrzebowania u odbiorców, którzy mogliby ją w danym momencie zużyć. Powoduje to konieczność wprowadzania ograniczeń pracy źródeł wytwórczych z powodów bilansowych. W przypadku mikroinstalacji, brak odbioru energii na danym obszarze, przy jej jednoczesnej wysokiej generacji, powoduje wzrost napięcia w sieciach dystrybucyjnych, a następnie automatyczne wyłączenie mikroinstalacji przy przekroczeniu wartości napięcia bezpiecznego – wyjaśnia Ewa Sikora, Dyrektor Pionu Usług Dystrybucyjnych ENERGA-OPERATOR – Magazyny energii, mogą pomóc rozwiązać ten problem. W połączeniu z mikroinstalacjami pozwolą na zwiększenie autokonsumpcji produkowanej energii, z której będzie można korzystać na miejscu, w dowolnym czasie, bez względu na warunki pogodowe – dodaje Ewa Sikora.

3359 magazynów energii o mocy do 50kW zostało przyłączonych do sieci ENERGA-OPERATOR w ciągu dwóch ostatnich lat. Obecnie jest ich 3549, ich łączna moc zainstalowana wynosi ponad 19 MW, zaś pojemność blisko 90 MWh.

W 2024 r., w okresie do końca maja, do sieci ENERGA-OPERATOR przyłączonych zostało ponad 11 tys. mikroinstalacji oraz 941 magazynów energii.

Wedle stanu na koniec maja 2024 r. do sieci ENERGA-OPERATOR przyłączonych było blisko 280 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy ponad 2 460 MW.

Źródło: ENERGA-OPERATOR SA

Działy

Reklama