Ochrona środowiska

Głos Ministerstwa Klimatu i Środowiska na 27. Konferencji GAZTERM

Zapowiedź współpracy i podkreślenie ważności sektora gazownictwa w wielkim projekcie transformacji energetycznej Polski rozpoczęła konferencję GAZTERM z udziałem wiceministrów klimatu i środowiska Miłosza Motyki i Macieja Bando.

O bezpieczeństwie energetycznym w dobie transformacji rozmawiali uczestnicy 27. Konferencji GAZTERM, która odbyła się 13 maja 2024 r. w Międzyzdrojach. Wzięli w niej udział m. in. wiceministrowie klimatu i środowiska Miłosz Motyka i Maciej Bando oraz Ole Toft, Ambasador Królestwa Danii w Polsce, zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy NATO Dominik Jankowski, a także eksperci i przedstawiciele wielu instytutów i firm energetycznych z całej Polski.

Cele klimatyczne, które osiągamy we współpracy z innymi państwami, nie są przed nami postawione tylko po to, by osiągać jakieś wskaźniki. Transformację energetyczną realizujemy przede wszystkim dla naszego zdrowia, życia i naszego środowiska. Wierzę, że będzie ona przeprowadzana przy Waszym udziale, Waszym głosie i z Waszymi wnioskami. To będzie transformacja sprawiedliwa, która w sektorze elektroenergetyki i ciepłownictwa będzie gwarantowała stabilne dostawy i niskie ceny. Transformacja musi  dostrzegać każdego odbiorcę i gwarantować dobre warunki dla rozwoju polskich przedsiębiorców – podkreślił Wiceminister Miłosz Motyka, otwierając konferencję GAZTERM.

Tematy paneli dotyczyły m.in. europejskich rynków gazu w dobie wstrząsów geopolitycznych i wyzwań klimatycznych oraz programu polskiej energetyki jądrowej jako szansy dla krajowego sektora gazowego.

Największa inwestycja gospodarcza Polski od lat, a więc energetyka jądrowa, będzie wymagała współpracy bardzo dużej liczby firm, w tym wielu firm specjalizujących się w instalacjach przemysłowych. To właśnie sektor gazowniczy i energetyczny będą ogrywać tu pierwszorzędną rolę – zaznaczył Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Maciej Bando.

W trakcie wydarzenia ministrowie Miłosz Motyka i Maciej Bando wizytowali także Terminal LNG w Świnoujściu, który jest jednym z dwóch głównych punktów wejścia gazu do Polski.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama