Paliwa dla energetyki

Konsultacje PAA i BMUV w zakresie monitoringu radiacyjnego i bezpieczeństwa jądrowego w Berlinie

W dniach 7-8 maja 2024 r. pracownicy Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) spotkali się w Berlinie z przedstawicielami niemieckiego Federalnego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody, Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Konsumentów (BMUV). Rozmawiano o aktualnych wyzwaniach stojących przed regulatorami i rozwoju współpracy dozorowej między Polską a Niemcami.

W trakcie dwudniowego spotkania strony wymieniły się doświadczeniami w zakresie aktualnych działań i wyzwań związanych z zadaniami dozorowymi. Poruszono między innymi kwestie monitoringu radiacyjnego i nadzoru nad reaktorami badawczymi. Polskiej delegacji przewodniczyła Dyrektor Biura Polityk Strategicznych i Współpracy Międzynarodowej PAA Iga Pocztarek-Tofil. Niemieckiej – Szef Sekcji Międzynarodowych Aspektów Bezpieczeństwa Jądrowego BMUV Deniz Yüksel.

Eksperci PAA przedstawili stan przygotowań do procesu licencjonowania i nadzoru regulacyjnego nad pierwszą elektrownią jądrową w Polsce. Omówiono również plany rozwoju sieci wczesnego ostrzegania przed skażeniami promieniotwórczymi, którą Państwowa Agencja Atomistyki sukcesywnie rozbudowuje i modernizuje. Rozwój systemu monitoringu radiacyjnego kraju wynika przede wszystkim z Programu polskiej energetyki jądrowej. Zgodnie z zapisami programu do 2033 r. w kraju ma działać minimum 145 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. Obecnie w Polsce pod nadzorem PAA znajduje się 56 stacji tego typu.

Delegacja PAA odwiedziła także wyłączony reaktor badawczy BER II (niem. Berliner-Experimentier-Reaktor II) w Berlinie, gdzie zapoznali się z planami związanymi z jego całkowitą likwidacją. Strony wymieniły się doświadczeniami w nadzorze nad tego typu obiektami, w tym związanymi z zarządzaniem starzeniem i okresową oceną bezpieczeństwa. Ważną częścią spotkania było omówienie propozycji intensyfikacji dalszej współpracy.

Źródło: Państwowa Agencja Atomistyki

Działy

Reklama