Ciepłownictwo » Ogrzewanie miejskie: przewodnik po miejskiej energetyce cieplnej

Ogrzewanie miejskie: przewodnik po miejskiej energetyce cieplnej

2 kwi 2024 Brak komentarzy

Stworzenie odpowiedniej infrastruktury pozwalającej na dostarczenie ogrzewania do mieszkań oraz na zapewnienie komfortu cieplnego jest dużo prostsze i tańsze na obszarach o gęstym zaludnieniu. To czynniki ekonomiczne sprawiają, że miejska energetyka cieplna występuje głównie w miastach i jest jednym z najpopularniejszych rodzajów ogrzewania.

Czym jest ciepło sieciowe?

Miejska energetyka cieplna składa się z kilku elementów, którymi głównie zarządzają dostawcy ciepła systemowego. Są to: źródła ciepła i system jego dystrybucji, a także przyłącza ciepłownicze. Ciepło sieciowe wytwarzane jest zwykle w elektrociepłowniach, kotłowniach lub w procesie kogeneracji, gdzie jego powstawaniu towarzyszy produkcja prądu.

System dystrybucji składa się z rur, którymi dostawcy ciepła systemowego transportują nośnik ciepła: bardzo gorąca woda lub para wodna oraz węzłów cieplnych. Za pomocą tzw. wymienników ciepła, ciepło z wody przekazywane jest bezpośrednio do odbiorców, np. do ogrzewania bloku. W budynkach znajdują się też liczniki ciepła oraz regulatory temperatury, które kontrolują przepływ ciepłej wody przez systemy grzewcze w celu utrzymania optymalnego jej poziomu u odbiorców. Odbiór ciepła możliwy jest między innymi przez przyłącza ciepłownicze.

Po przekazaniu ciepła do budynków, woda o niższej temperaturze wraca do elektrociepłowni, gdzie ponownie jest podgrzewana i cykl się powtarza.

Ciepło z sieci może być stosowane do ogrzewania na dużą skalę, przygotowywania ciepłej wody użytkowej, ogrzewania bloków oraz do zasilania procesów przemysłowych. Dostawcy ciepła systemowego dostarczają również ciepłą wodę użytkową.

Proces ogrzewania: Jak działa dostawa ciepła na dużą skalę?

Usługi ciepła sieciowego są zwykle oferowane przez przedsiębiorstwa ciepłownicze, które wykorzystują wysokowydajne rozwiązania w celu ogrzewania na dużą skalę. Zakres świadczonych przez nich usług obejmuje:

  • produkcję ciepła,
  • zarządzanie infrastrukturą niezbędną do jego dystrybucji, w tym jej serwis i konserwację,
  • dostawę ogrzewania do mieszkania (w tym uruchomienie dostaw ciepła i sterowanie dostawami ciepła),
  • obsługę klientów w zakresie świadczonej usługi.

Zalety ogrzewania

Zalety ciepła systemowego: Dlaczego warto wybrać ogrzewanie miejskie?

Jedną z głównych zalet ciepła sieciowego jest jego efektywność. Dzięki zastosowaniu dużych źródeł ciepła oraz skutecznemu przesyłaniu ciepła za pomocą izolowanych rur ciepłowniczych, systemy te mogą zapewnić lepszą wydajność energetyczną.

Dodatkowo możliwość wykorzystania różnych źródeł energii oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery w porównaniu do lokalnych źródeł ciepła, takich jak piece gazowe czy olejowe. Ponadto, użytkownicy ciepła sieciowego zazwyczaj nie muszą martwić się o konserwację urządzeń grzewczych, zakup paliwa i jego składowanie – wszystkie te kwestie są rozwiązywane przez dostawcę ciepła systemowego.

Wszystko to zwiększa komfort klientów. Nie muszą oni dbać ani o zakup surowców, ani o wytwarzanie energii, ani o bezpieczeństwo – do lokalu trafia gotowy produkt: ciepło z sieci i ciepła woda użytkowa.

Koszty ogrzewania

Cena ciepła: Jakie są koszty związane z ogrzewaniem miejskim?

Ceny ciepła systemowego zależą od kształtowania się kosztów, a te zwykle związane są z rodzajem używanego paliwa, lokalizacją i wielkością budynku, kosztów utrzymania infrastruktury i obsługi oraz różnego typu opłat urzędowych. W przypadku tych ostatnich coraz większe znaczenie mają certyfikaty pochodzenia energii, czyli opłaty związane z wpływem na środowisko wykorzystywanego do ogrzewania bloku paliwa.

Rachunki użytkowników systemu ogrzewania miejskiego składają się z części stałej i zmiennej. W skład części stałej wchodzi opłata za zamówioną moc cieplną i opłata przesyłowa. Obie liczone są w watach (kW lub MW). Do tego dochodzą opłaty zmienne – za rzeczywiste zużycie ciepła mierzone w gigadżulach (zarówno do celów ogrzewania, jak i ciepłej wody użytkowej) oraz opłata przesyłowa.

Jak zmniejszyć rachunki i oszczędzać na ogrzewaniu?

Istnieje kilka sposobów na to, by zmniejszyć rachunek i oszczędzać na ogrzewaniu. Jednym z nich jest ocieplenie budynku, czyli odpowiednia izolacja ścian, dachu, ale również podłóg. Automatyczne sterowanie ogrzewaniem również spowoduje, że koszt ogrzewania może się zmniejszyć, jednocześnie zachowując komfort cieplny mieszkańców budynku. Regularna konserwacja instalacji i przyłączy ciepłowniczych jest istotna w zmniejszeniu strat ciepła i tym samym pozwala oszczędzać na ogrzewaniu.

Ekologiczne aspekty ciepła sieciowego

Ekologia i ogrzewanie miejskie: Jakie są korzyści dla środowiska?

Ciepło z sieci ma kilka przewag ekologicznych nad niektórymi tradycyjnymi sposobami na ogrzewanie.

Przede wszystkim w procesie produkcji energii wykorzystuje się nowoczesne i wysokowydajne rozwiązania związane z oczyszczaniem spalin. Pozwala to ograniczyć emisję szkodliwych substancji, które mogą negatywnie wpływać na jakość powietrza i zdrowie ludzi. Ekologia to jednak nie wszystko. Centralizacja produkcji i dostaw ciepła pozwala na wykorzystanie bardziej efektywnych technologii i procesów produkcyjnych, co z kolei prowadzi do mniejszego zużycia energii oraz ograniczenia straty ciepła w porównaniu z innymi rodzajami ogrzewania.

Dokonująca się na naszych oczach transformacja energetyczna sprawia też, że przybywa przedsiębiorstw, które rezygnują z produkcji ciepła w oparciu o wysokoemisyjne źródła energii – np. węgiel. Nowoczesne instalacje zasilane są energią geotermalną (np. wykorzystują pompy ciepła), słoneczną, biomasą, ciepłem odpadowym czy w ostateczności gazem ziemnym. Inwestycje w modernizację źródeł ciepła w przypadku dostawców ciepła systemowego są dalece bardziej skuteczne niż niezbędna masowa wymiana kotłów. Jedna, choć zwykle kosztowna inwestycja, zapewnia bowiem ciepło z sieci tysiącom osób.

Wszystko to przyczynia się do promowania zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego, co jest kluczowe w powstrzymywaniu tempa zmian klimatycznych, których jesteśmy ostatnio świadkami.

Źródło: Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.

Wpis został opublikowany 2 kwi 2024 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz