Energa Oświetlenie, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN, zmodernizowała oświetlenie w gminie Susz. Najpierw wymieniono 823 oprawy oświetlenia zewnętrznego oraz 100 wysięgników, a następnie zmodernizowano oświetlenie w 6 placówkach użyteczności publicznej na terenie gminy. Łącznie 1977 lamp ledowych zamontowano w miejsce starych opraw świetlówkowych w szkołach, urzędzie gminy oraz centrum sportu. Dzięki temu obniżono zużycie energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia o ponad 60%, poprawiając jednocześnie warunki nauki i pracy.
Modernizacja rozpoczęła się w grudniu 2023 r. i zakończyła w styczniu tego roku. Oświetlenie wymieniono w budynku Urzędu Miasta, Szkole Podstawowej, Przedszkolu Miejskim, Centrum Sportu i Rekreacji w Suszu oraz w szkołach w Jawtach i Babiętach Wielkich na terenie gminy.
– Modernizacja oświetlenia jest przykładem owocnej współpracy suskiego samorządu z naszą spółką. Sprawna i profesjonalna realizacja wymiany oświetlenia pozwoliła gminie jeszcze w okresie zimowym zmniejszyć zużycie energii. Oprócz oczywistych i udowodnionych oszczędności, to także inwestycja w ekologię oraz bezpieczeństwo, a także komfort nauki dzieci i młodzieży. A to jest bezcenne – podsumowuje Marcin Filipkowski, Dyrektor Departamentu Sprzedaży Energi Oświetlenia.
Przed wymianą moc oświetlenia w tych placówkach wynosiła 159,127 kW. Po zamontowaniu lamp ledowych zapotrzebowanie na moc spadło do poziomu 61,141 kW. Oznacza to, że przed modernizacją, system oświetleniowy konsumował ponad 350 MWh, a obecnie zużycie energii wynosi 134,5 MWh. Dzięki nowoczesnym technologiom nie tylko udało się zredukować zużycie energii elektrycznej o ponad 60%. Znacznie poprawiła się też jakość oświetlenia: ujednolicono barwę światła, skorygowano zgodnie z normą równomierność pokrycia światłem, w niektórych pomieszczeniach dydaktycznych zamontowano oprawy kierunkowe doświetlające tablice. Ponadto wyeliminowane zostało migotanie oraz zredukowane uciążliwe olśnienie (UGR), nowe lampy emitują także światło o zgodnym z normą współczynniku postrzegania barw (CRI), dzięki czemu nawet długie przebywanie w tak oświetlanym pomieszczeniu nie męczy wzroku i ułatwia właściwe postrzeganie kolorów. Wszystkie zamontowane oprawy posiadają niezbędne certyfikaty i atesty oraz cechują się długim okresem żywotności diod, co oznacza długi okres bezawaryjności i wysokiej jakości świecenia.
Pozytywny wpływ na środowisko i wzrok
Warto dodać, że w 2023 r. na terenie gminy Susz wymieniono także oświetlenie uliczne. Modernizację poprzedził audyt, który pozwolił na dokładną inwentaryzację opraw i zaowocował opracowaniem projektu nowego oświetlenia. Dotychczas użytkowane 823 oprawy sodowe zastąpiono nowymi energooszczędnymi lampami LED. Dzięki tej wymianie zmniejszyło się zużycie energii o ponad 177 MWh rocznie. Poprawiono także parametry oświetleniowe. Ujednolicono barwę światła, poprawiono równomierność oświetlenia. Zminimalizowane zostało śmiecenie światłem. Było to możliwe dzięki zastosowaniu indywidualnie dopasowanych rozwiązań optycznych. Spowodowały one skierowanie strumienia świetlnego wprost na konkretne powierzchnie. To czynnik niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemu, w szczególności zwierząt prowadzących nocny tryb życia.
Oszczędność i ekologia
Dzięki wymianie opraw ulicznych oraz tych w budynkach użyteczności publicznej, emisja CO2 do atmosfery zmniejszy się o prawie 275 ton w skali roku. Także emisja tlenków siarki i azotu, dzięki wymianie oświetlenia, zmniejszy się o ponad 170 kg w skali roku.
Warto dodać, że to nie jedyny efekt modernizacji. Wymiana oświetlenia znacząco poprawiła komfort pracy i nauki w pomieszczeniach, a redukcja zużycia energii o ponad 60% oznacza znaczące zmniejszenie kosztów utrzymania budynków i jest odważnym krokiem w stronę efektywności energetycznej.
Źródło: ENERGA S.A.