Odbiorcy przemysłowi, którzy w 2024 r. zamierzają skorzystać z uprawnień w zakresie samodzielnej realizacji obowiązku uzyskania i umorzenia świadectw pochodzenia bądź uiszczenia opłaty zastępczej[1] lub chcą skorzystać z możliwości zmniejszenia opłaty OZE[2] lub opłaty kogeneracyjnej, do 30 listopada br. zobowiązani są złożyć Prezesowi URE odpowiednie oświadczenia.
Oświadczenia muszą zawierać następujące informacje i dane:
- wykonywanie działalności gospodarczej oznaczonej kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), o których mowa w art. 52 ust. 6 ustawy OZE,
- ilość zużytej energii elektrycznej oraz ilość energii elektrycznej zakupionej na własny użytek w roku kalendarzowym poprzedzającym rok realizacji obowiązku,
- wartość współczynnika intensywności zużycia energii elektrycznej[3],
- ilość energii elektrycznej objętej obowiązkiem[4] oraz stanowiącej podstawę do obliczenia opłaty OZE[5] oraz opłaty kogeneracyjnej[6], wyrażoną w procentach,
- opinię biegłego rewidenta potwierdzającą prawidłowość wyliczenia wartości współczynnika intensywności zużycia energii elektrycznej.
Jednocześnie przypominamy, że niezłożenie oświadczenia w terminie uniemożliwia skorzystanie z ww. uprawnień przewidzianych dla odbiorców przemysłowych.
Oświadczenia wraz z opinią biegłego rewidenta należy przesłać na adres:
- Urząd Regulacji Energetyki
Departament Źródeł Odnawialnych
ul. Towarowa 25a
00-869 Warszawa - lub złożyć bezpośrednio w Kancelarii Urzędu
- lub podpisane podpisem elektronicznym wysłać na adresy mail: odbiorcaprzemyslowyoze@ure.gov.pl i dzo@ure.gov.pl.
Szczegóły oraz wzór oświadczenia znajdują się w Informacji Prezesa URE nr 55/2023.
***
Odbiorca przemysłowy to odbiorca końcowy[7]:
- który prowadzi działalność w przeważającym zakresie określoną kodami PKD wymienionymi szczegółowo w ustawie o OZE (np. branża wydobywcza, produkcyjna, przetwórstwa spożywczego, włókiennicza, chemiczna, drzewna i papiernicza, tworzyw sztucznych, farmaceutyczna, ceramiczna, hutnicza, metalurgiczna i in.),
- i jednocześnie dla którego wartość współczynnika intensywności zużycia energii elektrycznej wynosi nie mniej niż 3% (współczynnik intensywności zużycia energii elektrycznej to stosunek kosztów energii elektrycznej zużytej na własne potrzeby do wartości dodanej brutto obliczany jako średnia arytmetyczna z trzech ostatnich lat poprzedzających rok realizacji obowiązku).
[1] Dotyczy odbiorców przemysłowych, o których mowa w art. 52 ust. 2 pkt 1 ustawy o odnawialnych źródłach energii.
[2] Uprawnienia przewidziane w art. 53 ust. 1 i w art. 96 ust. 2 ustawy o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1436 z późn. zm.) oraz w art. 62 ust. 2 ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji (Dz. U. z 2022 r. poz. 553 z późn. zm.).
[3] Metodologia obliczenia współczynnika intensywności zużycia energii elektrycznej na potrzeby złożenia oświadczenia została określona w rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie sposobu obliczania współczynnika intensywności zużycia energii elektrycznej przez odbiorcę przemysłowego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1485).
[4] O którym mowa w art. 52 ust. 1 ustawy OZE.
[5] O której mowa w art. 96 ust. 1 ustawy o OZE.
[6] O której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy kogeneracyjnej.
[7] W rozumieniu art. 52 ust. 6 ustawy OZE.
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki