OZE

Apel Komisji Transformacji Energetycznej

Domagamy się wstrzymania prac nad rozporządzeniem niszczącym OZE
Bussines Centre Club stanowczo sprzeciwia się zapisom planowanego rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie obliczania limitu ceny sprzedaży energii elektrycznej przez producentów i handlujących energią elektryczną w Polsce.
Projekt rozporządzenia doprowadzi do całkowitego zatrzymania inwestycji w Odnawialne Źródła Energii, gdyż proponowane limity cen maksymalnych dla OZE są poniżej kosztów działalności (licząc obsługę kredytów) praktycznie wszystkich projektów. Nawet ci producenci energii, którzy mają podpisane wiążące umowy sprzedaży energii na poziomie znacznie wyższym niż przewiduje rozporządzenie, będą musieli oddać całą nadwyżkę ponad ustalony limit (między 270 a 340 zł/MW) i pokryć stratę gotówkową.
W tej sytuacji inwestycje w OZE okażą się nieopłacalne. A bez OZE, ogłoszone niedawno projekty jądrowe mające w długim okresie zastąpić węgiel jako stabilne źródło energii, nie mają racji ekonomicznej.
Firmy, które wydały setki miliardów złotych na odejście od węgla (nawet przechodząc na mniej emisyjny gaz), instalując PV, wiatraki, pompy ciepła, poprawiając efektywność energetyczną, wpadną w olbrzymie kłopoty finansowe.
Proponowane zmiany nie spełnią pokładanych w nich nadziei co do ograniczenia cen a poprzez swoje błędy przyczynią się do dalszej monopolizacji sektora i załamania rynku skutkującego brakiem ofert dla klientów.
Domagamy się wstrzymania prac nad tym rozporządzeniem, które pogorszy i tak zły klimat inwestycyjny w Polsce, doprowadzi do fali bankructw i zatrzyma transformację polskiej energetyki.

Źródło: Business Centre Club

Działy

Reklama