Szef Państwowej Agencji Atomistyki dr Łukasz Młynarkiewicz został wybrany na Prezesa Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Energii Jądrowej (INLA). Wyboru dokonano podczas XXIII Kongresu INLA, który odbył się w Waszyngtonie.
Nowa funkcja to ważne doświadczenie zawodowe dla Prezesa Agencji, który z wykształcenia jest doktorem nauk prawnych, ale też duże wyzwanie dla Państwowej Agencji Atomistki. PAA będzie wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska współorganizatorem kolejnego Kongresu INLA Nuclear Inter Jura, który odbędzie się po raz pierwszy w Polsce w 2024 r.
Polska gospodarzem międzynarodowego kongresu ekspertów prawa energii jądrowej
O wyborze dr. Łukasza Młynarkiewicza na Prezesa INLA (International Nuclear Law Association) oraz o wyborze Polski na gospodarza kolejnego, XXIV Kongresu ekspertów z zakresu prawa jądrowego zdecydowano podczas ostatniego Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Energii Jądrowej, który odbywał się od 23 do 27 października w Waszyngtonie.
– To zaszczyt, ale też i ważne zadanie dla Polski – ocenił dr Łukasz Młynarkiewicz, Prezes PAA. – Bardzo się cieszymy z tej decyzji, z roli gospodarza Kongresu INLA w 2024 r. Udział tak wielu ekspertów z zakresu prawa jądrowego z całego świata wpisuje się w kontekst przygotowań do realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej, ale też wychodzi naprzeciw wyzwaniom związanym z wdrażaniem w Polsce nowych technologii, m. in. małych reaktorów modułowych (SMR) – dodał Prezes PAA. Kongres będzie współorganizowany przez Departament Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Państwową Agencję Atomistyki.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Prawa Energii Jądrowej organizuje Kongres średnio co dwa lata. Wydarzenie gromadzi specjalistów z dziedziny energii jądrowej, przedstawicieli międzynarodowych organizacji, urzędów dozoru jądrowego oraz urzędów zajmujących się wykorzystaniem energii jądrowej, a także inwestorów i przedstawicieli świata biznesu z całego świata. Kongres INLA to forum do wymiany doświadczeń w dziedzinie prawa energii jądrowej, przed wszystkim w zakresie licencjonowania obiektów energetyki jądrowej.
„Przemysł jądrowy: następne 50 lat”
To hasło przewodnie ostatniego Kongresu INLA, który w ubiegłym tygodniu odbył się w stolicy Stanów Zjednoczonych. W wydarzeniu wzięło udział ponad 60 prelegentów i ponad 120 uczestników z całego świata. W gronie ekspertów była również delegacja Państwowej Agencji Atomistyki, której przewodniczył Prezes PAA dr Łukasz Młynarkiewicz. Prezes Agencji był również jednym z panelistów podczas dyskusji o wdrażaniu nowych programów jądrowych.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Prawa Energii Jądrowej
INLA, założona w 1970 r., jest największą organizacją non-profit zrzeszającą około 600 członków z ponad 60 krajów. To eksperci w dziedzinie prawa energii jądrowej – przedstawiciele organów międzynarodowych, rządowych, spółek będących operatorami obiektów jądrowych oraz instytucji edukacyjnych.
Główne cele stowarzyszenia to:
- promowanie i prowadzenie na poziomie międzynarodowym badań zagadnień prawnych związanych z pokojowym wykorzystaniem energii jądrowej, ze szczególnym uzwględnieniem ochrony ludzi, środowiska oraz mienia,
- wymiana informacji między członkami INLA,
- współpraca naukowa.
W ramach swojej działalności INLA organizuje i promuje spotkania, kongresy, debaty, wykłady, konferencje i seminaria oraz wydaje lub uczestniczy w wydawaniu publikacji naukowych.
Źródło: Państwowa Agencja Atomistyki