Paliwa dla energetyki

Spotkanie Wiceministra Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z delegacją Kanady

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński przyjął delegację z Kanady pod przewodnictwem Todda Smitha, Ministra Energii prowincji Ontario. Spotkanie, którego tematem była m. in. współpraca w sektorze energii jądrowej, odbyło się 13 października 2022 r. w Warszawie.

W trakcie spotkania ministrowie omówili możliwości współpracy rządowej i gospodarczej pomiędzy Polską a Kanadą w sektorze energii jądrowej, w szczególności odnosząc się do rozwoju technologii małych reaktorów jądrowych (SMR).

Wiceminister Adama Guibourgé-Czetwertyński przedstawił najistotniejsze punkty Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, której kluczowym zadaniem jest wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, w obecnej sytuacji rosyjskiej agresji na Ukrainę.

– Polska bardzo wysoko ceni sobie relacje z Kanadą. Liczymy na dalszą owocną współpracę w zakresie rozwijania wspólnych projektów energetycznych, które będą dawały istotny impuls dla wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polski, również w zakresie rozwoju technologii jądrowych – powiedział Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Jak podkreślił wiceminister klimatu i środowiska, Polska z uwagą przygląda się kanadyjskim dokonaniom w zakresie rozwoju energetyki jądrowej. Kanada to kraj o dużym doświadczeniu w tym obszarze – decyzję o budowie elektrowni jądrowej Kanada podjęła już w 1944 r., a rok później w zaczął działać tam pierwszy reaktor.

– Widzimy potencjalne korzyści z wykorzystania tych technologii i ich zastosowań w przyszłości – dodał Wiceminister Klimatu i Środowiska.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama