Edukacja

Muzeum Gazowni Warszawskiej znów otwarte

Jeden z najważniejszych stołecznych zabytków dziedzictwa przemysłowego powraca w nowej odsłonie, łączącej historię z nowoczesnymi trendami wystawienniczymi. Zwiedzający Muzeum Gazowni Warszawskiej będą mogli zgłębić tajniki produkcji i wykorzystania gazu miejskiego, który 100 lat temu służył nie tylko do oświetlania ulic i gotowania posiłków, ale zasilał nawet lodówki.

W uroczystym otwarciu odnowionego Muzeum Gazowni Warszawskiej wziął udział między innymi Wojewoda Mazowiecki Pan Konstanty Radziwiłł, Zarząd PGNiG z Panią Prezes Iwoną Waksmundzką-Olejniczak oraz Zarząd Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza z Panią Prezes Kinga Szewczyk na czele, która odpowiadała za prace rewitalizacyjne. Dyrektor Muzeum Piotr Gnidiuk odczytał list od Wicepremiera, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina.

– Wystawa stała, która obecnie znajduje się w naszym muzeum, ukazuje proces produkcji gazu w warunkach stircte miejskich. Jest to wystawa skierowana zarówno dla młodszych pokoleń zwiedzających, jak również dla osób, które znają tematykę i chciałyby pogłębić swoją wiedzę. Mamy nadzieje, że osoby odwiedzające nas, będą zadowolone z jakości oraz ilości opracowanego materiału – powiedziała Kinga Szewczyk, Prezes Fundacji PGNiG.

Pomysł rewitalizacji Muzeum Gazowni Warszawskiej powstał w 2016 r. Za przygotowanie planów przebudowy oraz wystawy stałej odpowiadała firma Jaz+ Architekci. Szeroki zbiór materiałów historycznych i edukacyjnych zgromadził z kolei dr Paweł Ukielski.

Rewitalizacja Muzeum objęła przestrzeń jak również wystawę stałą. Od października będzie ona składać się z dwóch segmentów – dotyczącego historii gazownictwa oraz części interaktywnej. W pierwszej, na odwiedzających będą czekać liczące nawet 120 lat zabytki techniki oraz historie pracowników gazowni, których działania społeczne lub aktywność sportowa zapisały się w dziejach Warszawy i całej Polski. Druga część wystawy składa się z nowoczesnych systemów interaktywnych, przybliżających proces powstawania gazu oraz jego zastosowanie w gospodarce czy przemyśle.

Z tej okazji otwarcia Muzeum w dniach 15-16 października odbędą się dni otwarte dla zwiedzających. Dla zainteresowanych przewidziano darmowe zwiedzanie

z przewodnikiem. Wycieczki grupowe będą wyruszać co pół godziny, od 10:00 do 17:00. Goszczący w MGW będą mogli skorzystać także z szeregu atrakcji dodatkowych: uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych dla dzieci w „Busie Ignacego”, zagrać we wciągającą grę planszową o wydobyciu ropy i gazu w Galicji, czy obejrzeć film poświęcony postaci Ignacego Łukasiewicza w technologii VR.

W ramach stałej działalności Muzeum będzie otwarte dla zwiedzających przez cały tydzień, z wyłączeniem poniedziałków. Od wtorku do piątku dostępne będą wycieczki grupowe (do 25 os.) z przewodnikiem. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja terminów. Indywidualne zwiedzanie możliwe będzie w soboty i niedziele w godz. od 10:00 do 18:00. Wejście na teren MGW do końca października będzie darmowe.

Szczegółowe informacje na temat dni otwartych MGW oraz rezerwacji wejść dostępne są na stronie: www.muzeum.pgnig.pl, oraz na profilach Muzeum na Instagramie i Facebooku. Warto je regularnie odwiedzać, choćby ze względu na ofertę warsztatów edukacyjnych, która ma być regularnie zmieniana.

Źródło: POLSKIE GÓRNICTWO NAFTOWE I GAZOWNICTWO SA

Działy

Reklama