Paliwa dla energetyki

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na w polsko-japońskiej konferencji nt. roli energetyki jądrowej

Wiceminister Klimatu i Środowiska, Adam Guibourgé-Czetwertyński i Ambasador Japonii, Akio Miyajima otworzyli 29 września 2022 r. w Warszawie polsko-japońską konferencję nt. roli energetyki jądrowej jako kluczowego instrumentu zwiększania bezpieczeństwa energetycznego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Centrum Współpracy Międzynarodowej Japońskiego Forum Przemysłu Jądrowego we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

– Dzisiejsze wydarzenie podkreśla, jak kluczowe jest wykorzystanie energii jądrowej w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, walki ze zmianami klimatycznymi, a także rozwoju społeczno-gospodarczego. Wojna na Ukrainie i gwałtownie rosnące ceny energii wymuszają przemyślenie polityk energetycznych w kierunku energetyki jądrowej – zaznaczył Wiceminister Klimatu i Środowiska.

– Musimy podtrzymać solidarność i doprowadzić do tego, aby Rosja nie odniosła zwycięstwa. Ważną kwestią jest wzmocnienie niezależności od dostaw surowców rosyjskich. Należy wspierać silne ambicje rozwoju dużych reaktorów w programach energetyki jądrowej – podkreślił Ambasador Japonii.

Podczas konferencji zaprezentowano korzyści i zalety płynące z wdrożenia energetyki jądrowej dla bezpieczeństwa energetycznego w perspektywie długoterminowej. W trakcie wydarzenia przedstawiono główne elementy zaktualizowanego Programu polskiej energetyki jądrowej, Polityki Energetycznej Polski do 2040 oraz założenia do aktualizacji PEP2040 przyjęte przez Radę Ministrów w marcu br. Ponadto omówiono aktualizację strategii energetycznej Japonii oraz kwestie uwzględnienia w niej energetyki jądrowej.

Prelegenci wskazali na rolę energetyki jądrowej w zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego w kontekście aktualnej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej.
Prezentacje wygłosili goście z Japonii – przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu oraz Japońskiego Instytutu Ekonomii Energetyki, a także eksperci Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama