Paliwa dla energetyki

Rozmowy o relacjach transgranicznych w pobliżu Kopalni Turów podczas pierwszego panelu II edycji Debaty na Trójstyku

Naukowcy z Polski i Czech, pod przewodnictwem prof. Joanny Kurowskiej–Pysz z Akademii WSB z Dąbrowy Górniczej, zbadali wpływ sporu międzyrządowego wokół kopalni Turów na polsko-czeskie relacje transgraniczne. Prezentacja wyników badań miała miejsce podczas II edycji debaty na Trójstyku granic PL-CZ–DE , która odbyła się 23 września 2022 r. w Bogatyńskim Ośrodku Kultury. 

– Dla dużej części respondentów spór międzyrządowy wokół Kopalni Turów w istotnym stopniu naruszył dobrosąsiedzkie relacje polsko-czeskie. Relatywnie duża liczba respondentów po obu stronach granicy dostrzega także zagrożenie dla trwałości więzi instytucjonalnych łączących partnerów polskich i czeskich, współpracujących w projektach transgranicznych oraz ewentualnie dla rozwoju nowych projektów transgranicznych – powiedziała prof. Joanna Kurowska-Pysz.

Polacy i Czesi biorący udział w badaniu jasno wypowiedzieli się, że nie zawsze zajmowali stanowisko w pełni zgodne ze stanowiskiem swojego rządu w sprawie sporu o kopalnię Turów. Według większości beneficjentów, przede wszystkim po stronie polskiej, należy teraz zadbać o rozwój dobrosąsiedzkich relacji.

– Od pierwszych dni realizujemy porozumienie międzyrządowe i przykładamy dużą wagę do jego właściwego wykonania. Zaprezentowane wyniki badań naukowych pokazują, że fundusze powinny być przeznaczone na projekty z dziedziny ochrony środowiska, transformacji energetycznej i poprawy krajobrazu, co aktualnie już jest realizowane i z czego jesteśmy zadowoleni – powiedział Andrzej Legeżyński, Prezes Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Pierwszy panel trójstronnej debaty zakończyła żywa dyskusja o przyszłości regionu w obrębie trzech granic, która w ocenie władz  wojewódzkich, samorządowych, przedstawicieli PGE oraz euroregionu Nysa – będzie dobra, jeżeli odpowiednio wcześniej podjęta współpraca zainteresowanych instytucji napotka na zrozumienie organów unijnych. Jak przekonywał Piotr Roman, prezydent Euroregionu „Nysa” (PL), możliwe jest nawiązanie relacji trójstronnych na nowych płaszczyznach unijnych. W tej sprawie złożono już odpowiednie dokumenty.

W debacie wzięli udział: Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego, Wojciech Dobrołowicz, burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia, Martin Půta, hetman Kraju Libereckiego, prezydent Euroregionu Nysa (CZ), prof. Joanna Kurowska-Pysz, Akademia WSB, Piotr Roman, prezydent Miasta Bolesławiec, prezydent Euroregionu Nysa (PL) oraz Markus Köhler, Dyrektor Zarządzający Euroregionu Nysa (DE).

Wyniki badań ekspertów zaprezentowano podczas II edycji debaty poświęconej transformacji sektora węgla brunatnego, która odbyła się pod hasłem „Wspólna przyszłość regionów górniczych położonych na Trójstyku granic PL-CZ-DE. Gospodarka, Społeczeństwo, Środowisko”. Organizatorem konferencji była spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE.

Pełna relacja z debaty dostępna jest na kanale FB Grupy PGE: https://fb.watch/fWz1ekDnrw/.

Źródło: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA

Działy

Reklama