Odbiorcy – Rynek Energii i Gazu

Ceny energii – MAP zaproponuje rozwiązanie dla samorządów i instytucji wrażliwych

– Nie zostawimy samorządów samych z szalejącymi cenami energii – deklaruje Wicepremier Jacek Sasin. Na najbliższym posiedzeniu rządu minister aktywów państwowych ma przedstawić rozwiązanie, które uchroni samorządy oraz instytucje wrażliwe przed drastycznie rosnącymi cenami energii.

Od wielu miesięcy na rynkach surowców energetycznych mamy do czynienia z niezwykle ciężką i pogłębiającą się sytuacją. Ceny surowców energetycznych biją rekordy. Jest to efekt splotu wielu niekorzystnych czynników, na które nie mamy wpływu. W szczególności chodzi o agresję Rosji na Ukrainę i świadome działania Moskwy obliczone na destabilizację rynku, ale także nieracjonalne w tej sytuacji działania instytucji UE związane z zaostrzającą się polityką klimatyczną.

W ostatnim czasie pojawiły się informacje o wysokich wzrostach ofert dotyczących opłat za energię elektryczną, jakie poszczególne samorządy czy podległe im podmioty otrzymują od firm energetycznych. Jest to w głównej mierze efekt czynników, o których mowa wyżej. W wielu przypadkach chodzi również o dobiegające końca umowy wieloletnie, które zawierane były w przeszłości w zupełnie innych warunkach rynkowych, kiedy ceny energii oraz jej nośników były wielokrotnie niższe.

W tej sytuacji MAP podejmuje działania zmierzające do złagodzenia tej trudnej sytuacji. – W najbliższym czasie przedstawię na Radzie Ministrów rozwiązanie, które umożliwi objęcie samorządów oraz podmiotów wrażliwych, takich jak placówki ochrony zdrowia, domy opieki społecznej czy szkoły ochroną analogiczną do tej, z jakiej korzystają dziś odbiorcy gazu – podkreśla Wicepremier Jacek Sasin.

Szczegóły mają zostać przedstawione na najbliższym posiedzeniu rządu we wtorek, 27 września.

Źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych

Działy

Reklama