Paliwa dla energetyki

PGNiG Obrót Detaliczny oraz Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni podpisały umowę o współpracy

Porozumienie obejmuje m. in. wymianę informacji na temat zagrożeń i incydentów występujących w cyberprzestrzeni, a także szkolenia pracowników zajmujących się na co dzień cyberbezpieczeństwem.

– Cyberbezpieczeństwo musi być rozpatrywane kompleksowo, z uwzględnieniem szerokiego spektrum czynników oraz podmiotów – od pojedynczych obywateli począwszy, na instytucjach rządowych i przedsiębiorstwach o znaczeniu strategicznym dla kraju skończywszy. Dlatego też wymiana informacji o zagrożeniach oraz bieżących incydentach w cyberprzestrzeni jest koniecznością – mówi gen. bryg. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Obrony Cyberprzestrzeni.

– PGNiG Obrót Detaliczny sprzedaje gaz do ponad 7 mln Klientów. Od 2016 r. konsekwentnie budujemy cyfrowe kanały komunikacji. Obecnie ponad 3,1 mln umów obsługujemy za pośrednictwem Elektronicznego Biura Obsługi, z czego aż 2,1 mln to umowy z aktywną usługą EKOfaktura, a dodatkowo nasza aplikacja mobilna odnotowała ponad 3 mln pobrań – wszystko to wymaga od nas zapewnienia i dążenia do najwyższego poziomu cyberbezpieczeństwa. Związana z pandemią większa aktywność Klientów w Internecie spowodowała wzrost prób oszustw i wyłudzeń w sieci. Z kolei wojna w Ukrainie oraz kryzys energetyczny sprawiły, że duże korporacje o strategicznym znaczeniu dla gospodarki – takie jak nasza Spółka – są szczególnie narażone na cyberataki – tłumaczy Henryk Mucha, Prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Współpraca z Dowództwem Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni zakłada wymianę informacji o zagrożeniach oraz bieżących incydentach występujących w sieci. W ramach porozumienia organizowane będą także specjalistyczne szkolenia dla pracowników PGNiG Obrót Detaliczny.

– Dzięki wymianie informacji o zagrożeniach w cyberprzestrzeni będziemy mogli odpowiednio wcześniej się do nich przygotować. A w przypadku wystąpienia incydentów jeszcze szybciej i sprawniej zareagować oraz zabezpieczyć naszą infrastrukturę teleinformatyczną. Ważnym elementem umowy są także szkolenia, które wzmocnią kompetencje naszych ekspertów, w zakresie cyberbezpieczeństwa – podkreśla Robert Gut, Wiceprezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny. – Dowództwo posiada najwyższe prerogatywy NATO do przeciwdziałania zagrożeniom w sieci, najnowocześniejsze narzędzia do ingerowania w struktury sieciowe i wysoce wyszkolony personel. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na współpracę z tą wyspecjalizowaną jednostką.

Źródło: PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o.

Działy

Reklama