Paliwa dla energetyki

Polska Spółka Gazownictwa rozpoczyna gazyfikację Żelkowa i Żelków-Kolonii

15 września podczas briefingu prasowego symbolicznie wbito pierwszą łopatę pod budowę gazociągu. Umożliwi on korzystanie z błękitnego paliwa mieszkańcom Żelkowa i Żelków-Kolonii. Inwestycja będzie realizowana przez Polską Spółkę Gazownictwa.

– Rozrastająca się sieć gazowa w regionie siedleckim, to ogromna satysfakcja. Jest to realizacja programu dostępności mającego na celu zrównanie warunków życia w mieście i na wsi. Dostęp do gazu to także korzyści dla gminy. Pozytywnie wpływa to na rozwój gospodarczy i daje szansę przyciągnięcia nowych inwestorów. Dlatego bardzo dziękuję Polskiej Spółce Gazownictwa za realizację tej inwestycji – powiedział Krzysztof Tchórzewski, Poseł na Sejm IX kadencji.

Polska Spółka Gazownictwa – jeden z największych w Europie Operatorów Systemu Dystrybucyjnego, od wielu lat nowe inwestycje planuje w taki sposób, aby równomiernie rozwijać sieć gazową w całym kraju.

– W ramach inwestycji wybudujemy około 11 km sieci dystrybucyjnej, a bezpośredni dostęp do sieci gazowej uzyska co najmniej 420 nieruchomości. Wśród potencjalnych odbiorców znajdują się także miejscowe firmy oraz kluczowi klienci, tacy jak m. in. szkoła w Żelkowie. Sam projekt i budowa gazociągu to ogromne wyzwanie, to wiele godzin spotkań i konsultacji społecznych, dziś z sukcesem udało zakończyć ten etap, możemy rozpocząć prace – zapowiedział Robert Więckowski, Prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.

Realizacja przedsięwzięcia nie obyła się bez przeciwności. Do jej rozpoczęcia miało dojść już rok temu. Na drodze jednak stanęła budowa autostrady, a w konsekwencji konieczność przeprojektowania planowanej sieci gazowej na odcinku ok. 0,5 km.

– Z ogromną radością uczestniczę w tym wydarzeniu. Pamiętam moment otwarcia programu gazyfikacji kraju, który ma na celu dostarczenie błękitnego paliwa tym, którzy będą chcieli z niego korzystać. To nie jest porsche, gaz ma być dostępnym paliwem dla wszystkich i dziś proszę Państwa to się ziściło. Dziś w Żelkowie rozpoczynamy kolejną inwestycję budowy sieci gazowej średniego ciśnienia, która znakomicie wpisuje się w program gazyfikacji naszego kraju – skomentował Członek Zarządu ds. Technicznych Polskiej Spółki Gazownictwa, Marian Żołyniak.

– Wielu mieszkańców kontaktuje się z nami, pytają o możliwość dołączenia do sieci gazowej. Osobiście wstrzymuję się z inwestycjami w swoim domu czekając na podłączenie do sieci. Ogromnie cieszę się i dziękuję w imieniu swoim i mieszkańców, że ta inwestycja już dziś się rozpoczyna – dodała Małgorzata Cepek, Wicestarosta Powiatu Siedleckiego.

W latach 2017-2022 nakłady na rozbudowę sieci gazowej, budowę nowych przyłączy oraz nowe gazyfikacje w powiecie siedleckim wyniosły ok 36 mln zł. Po zrealizowaniu tej inwestycji łączna długość gazowej sieci dystrybucyjnej na terenie powiatu siedleckiego wzrośnie do 582,2 km.

– Jest to dla nas wszystkich bardzo ważny moment, czekaliśmy na niego długo. Bardzo dziękuję za rozpoczęcie tej inwestycji, która będzie nie tylko ogromnym ułatwieniem w codziennym życiu każdego z mieszkańców, ale również wpłynie pozytywnie na otaczające nas środowisko naturalne. Czekamy wszyscy niecierpliwie aż błękitne paliwo popłynie do naszych domów, szkół i firm – skomentował Henryk Brodowski, Wójt Gminy Siedlce.

Prace inwestycyjne powinny zakończyć się do końca czerwca 2023. Wtedy rozpoczną się odbiory, a następnie sukcesywne przyłączanie kolejnych odbiorców. Polska Spółka Gazownictwa prosi mieszkańców o wstrzymanie się ze składaniem wniosków o przyłączenie do sieci gazowej do czasu ukończenia inwestycji. Wcześniejsze wnioskowanie może bowiem skutkować otrzymaniem decyzji negatywnej.

Źródło: Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o.

Działy

Reklama