Paliwa dla energetyki

W Ekospalarni Kraków trwa przegląd techniczny

W Ekospalarni trwa coroczny, obowiązkowy, planowy przegląd techniczny instalacji. Obejmuje wszystkie istotne elementy zakładu, sprawdzane i wymieniane są części eksploatacyjne oraz szybkozużywające się. Dzięki dokładnemu i sprawnemu przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych prac instalacja będzie gotowa do stabilnego funkcjonowania przez kolejne ponad osiem tysięcy godzin.

– Tegoroczny postój jest dla nas nieco większym wyzwaniem niż dotychczasowe ze względu na prowadzoną inwestycję odzysku ciepła ze spalin. Realizowane są prace budowlano-montażowe, które mogą być wykonane tylko w czasie, kiedy zakład nie pracuje – mówi Wojciech Wróbel, Dyrektor Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie. Jak dodaje, prace zostały zaplanowane tak by w ich trakcie najważniejsze elementy nowej instalacji zostały włączone do istniejącego układu, a dalsze prace odbywały się bez potrzeby ponownego zatrzymywania linii technologicznych. To znacznie ułatwi dalsze prace, a oddanie do użytku nowej, zwiększającej produkcję energii instalacji planowane jest na połowę 2023 r.

– Bezpieczeństwo zarówno sanitarne jak i energetyczne Krakowa jest dla nas niezwykle istotne, zwłaszcza w obliczu kryzysu energetycznego i nadchodzącej zimy nie możemy sobie pozwolić na przerwy w pracy – podkreśla Dyrektor Wojciech Wróbel. – Ciekawostką tegorocznego przeglądu jest prowadzona modernizacja stacji redukcyjno-schładzającej pary wodnej. Inwestycja ta to tak naprawdę przygotowanie do przeglądu w 2023 r., kiedy planujemy gruntowny remont turbiny, pierwszy od uruchomienia Ekospalarni w 2016 r. Stacja ta pozwoli na spalanie odpadów i produkcję ciepła bez konieczności pracy turbiny, której remont potrwa blisko miesiąc – podsumowuje W. Wróbel.

Coroczne przeglądy okresowe są standardem eksploatacyjnym dla wszystkich pracujących spalarni, zarówno w Polsce jak i za granicą. Ekospalarnia Kraków ponownie pełną parą ruszy 18 września.

Źródło: Krakowski Holding Komunalny S.A. w Krakowie

Działy

Reklama