Odbiorcy – Rynek Energii i Gazu

Analiza PKEE: zmiana nawyków użytkowania tylko trzech sprzętów AGD pozwoli nam zaoszczędzić ok. 140 zł

Choć nie ze wszystkich urządzeń kuchennych korzystamy każdego dnia, część z nich, np. lodówka, nieustannie pobierająca prąd, odpowiada za sporą część naszych rachunków. Dlatego, jeśli chcemy zaoszczędzić, a zarazem zadbać o środowisko, powinniśmy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby oraz zaopatrzyć się w sprzęty z najwyższą klasą energetyczną. Dane Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. z analizy przygotowanej dla PKEE jednoznacznie pokazują, że drobne zmiany w codziennych zachowaniach, a także rozsądnie podejmowane decyzje zakupowe, przekładają się na realne oszczędności w naszych budżetach.

Istotną informacją przy zakupie nowej lodówki czy zmywarki jest dla nas klasa energetyczna urządzenia. Mając na uwadze ten ważny parametr jesteśmy w stanie zaoszczędzić na zużyciu prądu oraz obniżyć wysokość comiesięcznych rachunków. Różnica zużycia energii pomiędzy dwoma dwumetrowymi chłodziarko-zamrażarkami, z których jedna ma klasę A, a druga D – to 105 kWh. Prawie dwukrotność! Przy dzisiejszej cenie prądu pozwala nam to zaoszczędzić 84 zł rocznie!

By rachunki były jak najniższe warto stosować się również do kilku prostych zasad:

  • Nie pozostawiaj lodówki zbyt długo otwartej, ponieważ wówczas będzie pobierała bardzo dużo prądu, by wrócić do swojej poprzedniej temperatury. Za każdym razem, gdy temperatura wewnątrz lodówki obniży się o jeden stopień Celsjusza, zużycie energii wzrasta o 5%.
  • Jeśli przechowujesz w lodówce dużo owoców i warzyw, wybierz taką z komorą na świeże produkty, która zużywa mniej energii, niż pozostałe komory.
  • Dobrze dobierz rozmiar lodówki do swoich potrzeb. Innej lodówki będzie potrzebowała rodzina z dziećmi, a innej para, która preferuje jedzenie poza domem. Pamiętaj, że za duża i mało wypełniona lodówka, to strata energii.

Mniej znaczy czasem więcej

Przy wyborze nowych urządzeń, a następnie przy ich codziennym użytkowaniu, warto przeanalizować swoje potrzeby. Jeśli mieszkasz sam, to nie potrzebujesz dużej zmywarki. Powinieneś zdecydować się na mniejszy model, dzięki czemu zaoszczędzisz nie tylko na poborze energii, ale także na wodzie. Dlatego przy wyborze zmywarki zwróć uwagę, w jaki sposób będzie służyło to urządzenie. Wybierając zmywarkę o szerokości 45 cm zamiast 60 cm (przy założeniu tej samej klasy energetycznej), możesz zaoszczędzić około 18 zł rocznie.

Wysokość comiesięcznych opłat zmniejszysz również stosującą się do kilku prostych tricków:

  • Jakikolwiek program w zmywarce zużywa mniej wody, niż ręczne mycie naczyń. Nadmiar jedzenia warto zeskrobywać bezpośrednio do kosza na śmieci, niż go spłukiwać. Zmywarka dzięki temu będzie nam służyła dłużej, a my zaoszczędzimy dodatkowo na wodzie.
  • Warto uruchamiać zmywarkę, kiedy faktycznie jest pełna, a nie wtedy, gdy chcemy umyć jedynie kilka kubków.

Poznaj swoje potrzeby

Nie chcemy marnować żywności, nie warto również marnować energii, a tym samym swoich pieniędzy. Warto wykorzystywać tyle energii, ile realnie potrzebujemy. Najłatwiej wytłumaczyć to na przykładzie czajnika elektrycznego. Gotujesz wodę dla jednej osoby? Warto zagrzać taką ilość, która wystarczy na zalanie jednego kubka. Przykładowo gotując cztery razy dziennie 0,5 l wody zamiast 1 l, możemy zaoszczędzić około 32 zł rocznie i dużo czasu. Kupując, a następnie korzystając z czajnika, warto również pamiętać o:

  • Wyborze modelu z płytą grzewczą, a nie spiralną grzałką – są o wiele bardziej efektywne!
  • Regularnym odkamienianiu elementów grzewczych – np. gotując ocet w czajniku. Nagromadzenie kamienia powoduje, że woda gotuje się dłużej, a nawet może doprowadzić do wypalenia się czajnika.
  • Kontrolowaniu poziomu wlewanej wody. W tym celu warto wybrać model z miarką.

Jak widać kilka dobrych nawyków, chwila zastanowienia się nad własnymi potrzebami i rozsądek w trakcie podejmowania decyzji zakupowych – tylko tyle wystarczy, by w znaczący sposób zmniejszyć rachunki za energię elektryczną. Wybierając bardziej energooszczędne sprzęty i zastanawiając się nad swoimi codziennymi nawykami dbamy nie tylko o domowy budżet, ale również o środowisko naturalne i przyszłe pokolenia.

Więcej informacji na temat praktycznych sposobów oszczędzania energii można znaleźć na www.LiczySieEnergia.pl – stronie kampanii Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, której głównym celem jest zbudowanie świadomości społeczeństwa na temat czynników kształtujących ceny energii oraz możliwości racjonalnego zużycia prądu, a w efekcie obniżenia rachunków za energię elektryczną.

Źródło: Polski Komitet Energii Elektrycznej

Działy

Reklama