Elektroenergetyka

Augustowianie zyskają nową moc przesyłową

PGE Dystrybucja przebudowuje linię średniego napięcia wraz z magistralą Sztabin, co znacząco zwiększa możliwości zasilania lokalnych Odbiorców. Koszt inwestycji w powiecie augustowskim przekroczy 3 mln zł.

Rozpoczęta w lipcu inwestycja jest odpowiedzią na szybko rosnące potrzeby lokalnych Odbiorców. W ramach projektu, w miejscowościach Hruskie, Jastrzębna Druga i Jastrzębna Majątek oraz Sztabin zostanie wybudowanych ponad 10 km linii kablowych średniego (SN) i niskiego (nN) napięcia. Położone pod powierzchnią ziemi linie kablowe zastąpią podatne na uszkodzenia i wyeksploatowane napowietrzne linie SN, przebiegające przez podmokłe tereny otuliny Biebrzańskiego Parku Narodowego. Nowe linie kablowe, w dużej części będą przebiegały w pasach drogowych. Zmniejszy to awaryjność sieci, a tym samym poprawi pewność zasilania dla okolicznych mieszkańców. Technologia kablowa jest również odporna na działanie żywiołów, które są najczęstszym powodem awarii.

Modernizacja linii wpisana jest w Program Kablowanie Sieci – jeden z najważniejszych programów realizowanych przez PGE Dystrybucja. Jego sprawna realizacja możliwa jest dzięki udziałowi środków finansowych z tegorocznej emisji akcji PGE S.A., których łączna wartość wyniosła 3,2 mld zł. Grupa PGE na inwestycje dystrybucyjne przeznaczyła z emisji dodatkowe 1,6 mln zł.

Przebudowa linii SN i nN to także budowa 2 stacji kontenerowych. Ich założeniem jest wymiana wszystkich urządzeń elektroenergetycznych na kompaktowe, mieszczące się w jednym budynku. Rozwiązanie to niweluje możliwość uszkodzeń powodowanych m. in. przez warunki pogodowe, ale także poprawia funkcjonalność stacji, zmniejszając powierzchnię zajmowaną przez oprzyrządowanie.

W wyniku tej inwestycji zdemontowanych zostanie ponad 9 km linii napowietrznych, a przestrzeń, którą zajmowały zostanie w dużej mierze przywrócona do stanu naturalnego.

Spółka PGE Dystrybucja, mając na uwadze wciąż rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, inwestuje w swoją infrastrukturę podnosząc parametry eksploatowanej sieci. Modernizowane oraz budowane od podstaw sieci pozwalają sprostać współczesnym wymaganiom i potrzebom Odbiorców.

Planowany termin zakończenia inwestycji to ostatni kwartał 2022 r.

Działy

Reklama