Elektroenergetyka » Augustowianie zyskają nową moc przesyłową

Augustowianie zyskają nową moc przesyłową

4 sie 2022 Brak komentarzy Share 'Augustowianie zyskają nową moc przesyłową' on Facebook Share 'Augustowianie zyskają nową moc przesyłową' on Email Share 'Augustowianie zyskają nową moc przesyłową' on Print Friendly

PGE Dystrybucja przebudowuje linię średniego napięcia wraz z magistralą Sztabin, co znacząco zwiększa możliwości zasilania lokalnych Odbiorców. Koszt inwestycji w powiecie augustowskim przekroczy 3 mln zł.

Rozpoczęta w lipcu inwestycja jest odpowiedzią na szybko rosnące potrzeby lokalnych Odbiorców. W ramach projektu, w miejscowościach Hruskie, Jastrzębna Druga i Jastrzębna Majątek oraz Sztabin zostanie wybudowanych ponad 10 km linii kablowych średniego (SN) i niskiego (nN) napięcia. Położone pod powierzchnią ziemi linie kablowe zastąpią podatne na uszkodzenia i wyeksploatowane napowietrzne linie SN, przebiegające przez podmokłe tereny otuliny Biebrzańskiego Parku Narodowego. Nowe linie kablowe, w dużej części będą przebiegały w pasach drogowych. Zmniejszy to awaryjność sieci, a tym samym poprawi pewność zasilania dla okolicznych mieszkańców. Technologia kablowa jest również odporna na działanie żywiołów, które są najczęstszym powodem awarii.

Modernizacja linii wpisana jest w Program Kablowanie Sieci – jeden z najważniejszych programów realizowanych przez PGE Dystrybucja. Jego sprawna realizacja możliwa jest dzięki udziałowi środków finansowych z tegorocznej emisji akcji PGE S.A., których łączna wartość wyniosła 3,2 mld zł. Grupa PGE na inwestycje dystrybucyjne przeznaczyła z emisji dodatkowe 1,6 mln zł.

Przebudowa linii SN i nN to także budowa 2 stacji kontenerowych. Ich założeniem jest wymiana wszystkich urządzeń elektroenergetycznych na kompaktowe, mieszczące się w jednym budynku. Rozwiązanie to niweluje możliwość uszkodzeń powodowanych m. in. przez warunki pogodowe, ale także poprawia funkcjonalność stacji, zmniejszając powierzchnię zajmowaną przez oprzyrządowanie.

W wyniku tej inwestycji zdemontowanych zostanie ponad 9 km linii napowietrznych, a przestrzeń, którą zajmowały zostanie w dużej mierze przywrócona do stanu naturalnego.

Spółka PGE Dystrybucja, mając na uwadze wciąż rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, inwestuje w swoją infrastrukturę podnosząc parametry eksploatowanej sieci. Modernizowane oraz budowane od podstaw sieci pozwalają sprostać współczesnym wymaganiom i potrzebom Odbiorców.

Planowany termin zakończenia inwestycji to ostatni kwartał 2022 r.

Wpis został opublikowany 4 sie 2022 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć