Elektroenergetyka

Ukraina nowym członkiem Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Dokumenty stowarzyszeniowe podpisane w Warszawie

– Powitanie Ukrainy w rodzinie MAE, jako kraju stowarzyszonego, to silny sygnał solidarności i wsparcia. Przyczyni się to do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego w naszym regionie. Mamy również nadzieję, że stanie się podstawą do stworzenia ram, które pomogą Ukrainie na jej drodze do odbudowy – zaznaczyła Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa podczas uroczystości podpisania dokumentu stowarzyszeniowego Ukrainy z Międzynarodową Agencją Energetyczną. Wydarzenie, z udziałem Dyrektora Wykonawczego MAE Fatiha Birola, Ministra Energii Ukrainy Germana Galushchenko oraz Wiceminister Klimatu i Środowiska Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej, odbyło się 19 lipca 2022 r. w Warszawie.

Rada Zarządzająca Międzynarodowej Agencji Energetycznej 16 czerwca 2022 r. jednogłośnie wyraziła zgodę na zaproszenie Ukrainy do przystąpienia do MAE, jako kraju stowarzyszonego w uznaniu wyjątkowych i bezprecedensowych okoliczności, w jakich znajduje się ten kraj.

– Głęboko doceniamy wsparcie Dyrektora Fatiha Birola dla Ukrainy. Jestem wdzięczna, że MAE od początku rosyjskiej inwazji udziela Ukrainie wsparcia technicznego i analitycznego oraz ocenia potencjalne możliwości dalszego pogłębienia wzajemnych stosunków – powiedziała Minister Klimatu i Środowiska, Anna Moskwa.

Zdaniem szefowej resortu klimatu i środowiska Ukraina zasługuje na każdą formę pomocy za heroiczną walkę w obronie swojej integralności terytorialnej i niepodległości. Poprzez te działania Ukraina staje w obronie naszych wspólnych europejskich wartości, takich jak wolność i demokracja.

– Ukraina potrzebuje głębokiej reorganizacji dostaw energii oraz wsparcia w reformie infrastruktury energetycznej, aby zaspokoić potrzeby energetyczne swojego społeczeństwa i gospodarki. W tym zakresie nasza rola, jako państw członkowskich Międzynarodowej Agencji Energetycznej, najpotężniejszej międzynarodowej organizacji energetycznej, jest niezwykle ważna. Musimy zrobić wszystko, aby wesprzeć Ukrainę w tych zmianach i utrzymaniu bezpieczeństwa energetycznego – zauważyła.

Jak dodała minister klimatu i środowiska, Polska włączyła się w pomoc dla Ukrainy od pierwszych dni rosyjskiej inwazji. Pomagamy nie tylko w kwestiach humanitarnych, ale także poprzez wspieranie potrzeb gospodarczych. Zacieśnienie kontaktów biznesowych i dostawy paliw, w ramach kontraktów handlowych zawartych przez kluczowe polskie firmy, są odpowiedzią na potrzeby energetyczne Ukrainy.

– Już dzisiaj planujemy aktywnie wspierać Ukrainę w odbudowie. Jesteśmy w pełni gotowi do tego wsparcia, mówię to też w imieniu moich jednostek podległych, które mają ekspertów i sprzęt mogący wesprzeć Ukrainę w tym procesie – wyjaśniła Minister Anna Moskwa.

– Jesteśmy w stałym kontakcie z ukraińskim Ministerstwem Energii i śledzimy sytuację w Ukrainie. Bardzo się cieszę, że od dziś kolejnym obszarem naszej współpracy będzie forum Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Cały świat musi wykazać się wyjątkową solidarnością w tej sytuacji. Nie możemy pozwolić na żadne wyjątki, jeśli chodzi o naszą jedność we wsparciu Ukrainy i przeciwstawianiu się rosyjskiej agresji – podkreśliła.

Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska, zwróciła również uwagę, że decyzja Rady Europejskiej z czerwca o przyznaniu Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE jest wynikiem niesamowitej determinacji Ukrainy w drodze do zjednoczonej Europy, niestety okupionej krwią.

– Ukraina stoi przed zadaniem dostosowania się do norm, zasad i standardów UE. Polska jest gotowa wspierać Ukrainę w procesie dostosowawczym i dzielić się swoimi doświadczeniami. Jestem przekonana, że dzisiejsze podpisanie dokumentu stowarzyszeniowego z Międzynarodową Agencją Energii będzie sprzyjać osiągnięciu celów integracyjnych – powiedziała.

Dyrektor Wykonawczy MAE Fatih Birol zaznaczył, że świat przeżywa teraz pierwszy prawdziwie globalny kryzys energetyczny.

– Po tym, jak 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę, nikt nie może mieć złudzeń co do zagrożeń związanych z rosyjskimi dostawami energii. Tydzień po rozpoczęciu inwazji MAE przedstawiła 10-punktowy plan, który ma zmniejszyć zapotrzebowanie na ropę i gaz. Podkreślamy w nim potrzebę maksymalizacji dostaw surowców energetycznych z innych źródeł, rozwój OZE i energii jądrowej oraz zwiększenie efektywności energetycznej w domach i firmach. Musimy oszczędzać energię tak bardzo jak to tylko możliwe. To będzie test europejskiej solidarności – powiedział.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama