Ciepłownictwo

Gorzowska elektrociepłownia przygotowuje się do zimy

Sezon letni to czas, kiedy prowadzone są wszystkie niezbędne przeglądy oraz remonty jednostek wytwórczych, tak aby przygotować je na nadchodząca zimę. W elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gorzowie Wielkopolskim zakończył się właśnie przegląd okresowy turbin.

Przez ostatni miesiąc trwały intensywne prace na nowym bloku gazowo-parowym, który jest głównym źródłem wytwarzania ciepła dla mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego. W tym czasie był on całkowicie wyłączony z użytku. Prace były zaplanowane tak, aby odbiorcy nie odczuli niedogodności z tym związanych.

Zakres zadań obejmował przegląd typu „A” turbin gazowych TG11 oraz TG12, a także przegląd typu „B” turbiny parowej TP10. Kompleksowe kontrolowano instalacje elektryczne, maszyny oraz aparaturę kontrolno-pomiarową i automatykę. Dodatkowo  wykonano badania urządzeń podlegających dozorowi technicznemu.

– Prace w elektrociepłowni prowadzone są przez cały rok. Po intensywnym sezonie grzewczym przystąpiliśmy do działań konserwacyjnych oraz remontowych. Nasze urządzenia po przeglądzie zapewnią bezawaryjną ciągłość produkcji ciepła oraz ciepłej wody użytkowej w trakcie nadchodzącej zimy – powiedział Wojciech Dobrak, Dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim.

Jesteśmy bezpieczni energetycznie

W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz ograniczenia dostaw gazu ze wschodu pojawiły się  obawy dotyczące dostępności błękitnego paliwa do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła w całym kraju. Sytuacja w Gorzowie Wielkopolskim nie stwarza żadnych zagrożeń. Gazu niezbędnego do produkcji na pewno nie zabraknie.

– Nasi mieszkańcy mogą się czuć bezpiecznie. Zapewnimy nieprzerwane dostawy ciepła oraz ciepłej wody użytkowej dzięki dywersyfikacji źródeł gazu w gorzowskiej elektrociepłowni. Możemy korzystać w dowolnych proporcjach zarówno z gazu systemowego, jak i z lokalnych źródeł pochodzących z oddalonego o 40 km od Gorzowa Barnówka – informuje Dyrektor Wojciech Dobrak.

Źródło: PGE Energia Ciepła SA

Działy

Reklama