Ciepłownictwo

Pół miliona na wymianę ogrzewania. Dzięki TAURONOWI

Ponad 500 tys. zł dotacji na wymianę ogrzewania otrzymali już uczestnicy programu „Ogrzej się z TAURONEM”. Energetyczny lider publikuje raport z badań, z którego wynika, że blisko 40% wymieniających ogrzewanie robi to dla oszczędności.

– Zielony Zwrot TAURONA ma charakter bardzo ludzki, wspieramy proekologiczne decyzje naszych klientów. Ten program propaguje wymianę ogrzewania i skierowany jest do właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych – mówi Paweł Szczeszek, Prezes Grupy TAURON. – Rozpoczynający się okres letni to najlepszy czas na modernizację, bądź wymianę domowego ogrzewania na bardziej efektywne i ekologiczne, tak aby przygotować  się do kolejnego sezonu grzewczego. Wspieramy decyzje konsumenckie w tym zakresie, miedzy innymi poprzez atrakcyjny program dofinansowania, w ramach którego klienci skorzystali już z dotacji w wysokości pół mln zł – wyjaśnia Szczeszek.

Wymiana starych, wysokoemisyjnych kotłów na paliwa stałe jest w części regionów Polski koniecznością legislacyjną. Badania rynkowe wskazują, że znaczący wpływ na decyzję o inwestycji mają również walory ekonomiczne i ekologiczne.

Realizowany w ramach Zielonego Zwrotu TAURONA program propagujący wymianę ogrzewania, skierowany jest do właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Dofinansowanie sięgające nawet 4200 zł otrzymują osoby, które wymienią dotychczasowe urządzenia grzewcze na rozwiązania o wyższej klasie efektywności energetycznej. Bezzwrotne dofinansowanie przyznawane jest na  pompę ciepła, kocioł gazowy kondensacyjny, elektryczny podgrzewacz przepływowy lub akumulacyjny.

Nowe badania

TAURON przeprowadził nowe badanie rynkowe, w ramach którego zapytano mieszkańców południowej Polski o preferencje związane z wyminą ogrzewania domowego.

Ponad połowa zapytanych potwierdza, że dostrzega problem zanieczyszczenia powietrza w sezonie grzewczym w swojej miejscowości. Jednocześnie, większość badanych, bo aż 73% deklaruje, że podejmuje działania, aby poprawić tę sytuację.

Wśród osób deklarujących chęć wymiany ogrzewania co trzecia chce to zrobić do końca br., a pozostali w ciągu pięciu najbliższych lat.

Aż 60% ankietowanych potwierdza, że na decyzję o wymianie starego ogrzewania wpłynęła troska o środowisko naturalne. Przy wyborze nowego źródła ciepła badani kierują się także wygodą oraz komfortem użytkowania. Blisko 40% respondentów przyznaje, że poprzez wymianę ogrzewania chce wygenerować długofalowe oszczędności i tyle samo chce skorzystać przy realizacji inwestycji z programu dofinansowania.

Da się zaoszczędzić

Jednym z najmocniejszych argumentów przemawiających za wymianą starego ogrzewania są kwestie finansowe. Nowoczesne technologie grzewcze efektywnie obniżają koszty ogrzewania. Wynika to przede wszystkim ze znacznie wyższej wydajności nowoczesnych urządzeń grzewczych, czyli lepszego wykorzystywania energii zawartej w paliwach lub bezpośredniemu wykorzystaniu bezpłatnej energii z otoczenia.

– Sprawność cieplna nowoczesnych urządzeń grzewczych jest minimum 10% wyższa od tradycyjnych. W praktyce różnice mogą sięgać 30%, co oznacza, że do ogrzania tej samej powierzchni lub ilości wody potrzeba będzie mniej paliwa. Najbardziej ekologicznym zastępstwem dla „kopciuchów” są jednak bez wątpienia pompy ciepła, których sprawności mogą sięgać nawet 600%. Wynika to wprost ze stosunku energii dostarczonej przez pompę w postaci ciepła do energii włożonej w postaci prądu – wylicza Łukasz Antoniewicz, Ekspert Technologii Grzewczych w TAURON Sprzedaż.

Pełen raport z badań dostępny jest na tauron.pl/ogrzewanieraport

Źródło: TAURON Polska Energia SA

Działy

Reklama