Elektroenergetyka

Minister Anna Moskwa na Kongresie 590

Współpraca energetyczna państw należących do Inicjatywy Trójmorza to główny temat wystąpienia Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy na Kongresie590. Wydarzenie odbyło się 23 czerwca 2022 r. w Nadarzynie.

Jak podkreśliła Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, od początku w polityce energetycznej Polski kierunek Północ-Południe był kluczowy.

– To, co łączy Trójmorze, to wspólne infrastruktury energetyczne. Polska jest sercem współpracy energetycznej Inicjatywy Trójmorza – powiedziała.

Szefowa Resortu Klimatu i Środowiska wskazała także, że współpraca energetyczna z krajami sąsiadującymi z Polską jest niezwykle istotna.

– Rozmawiamy z Ukrainą o kolejnych potencjalnych połączeniach gazowych, rozmawiamy również z innymi sąsiadami – ze Słowacją i Czechami. Współpraca energetyczna jest istotnym elementem Inicjatywy Trójmorza. Wojna prowadzona przez Putina pokazała wszystkim, jak ważnym narzędziem stają się surowce energetyczne – przypomniała.

Minister Anna Moskwa zapowiedziała, że Polska podejmie działania na rzecz przyłączenia Ukrainy do Inicjatywy Trójmorza.

– Będziemy wykonywać wysiłki dyplomatyczne, by Ukraina dołączyła do Trójmorza. Rozmawiamy z Ukrainą o kolejnych potencjalnych połączeniach gazowych – wskazała.

Minister Klimatu i Środowiska wyjaśniła także, że mając świadomość znaczenia projektów dywersyfikacyjnych dla rynku krajowego i regionalnego, Polska od wielu lat inwestuje w infrastrukturę gazową.

– Dbamy o bezpieczeństwo energetyczne, rozbudowujemy infrastrukturę gazową. Jesteśmy otwarci na możliwość zlokalizowania drugiego statku FSRU – mówiła.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama