Elektroenergetyka » Minister Anna Moskwa na Samorządowym Kongresie Trójmorza

Minister Anna Moskwa na Samorządowym Kongresie Trójmorza

7 cze 2022 Możliwość komentowania Minister Anna Moskwa na Samorządowym Kongresie Trójmorza została wyłączona Share 'Minister Anna Moskwa na Samorządowym Kongresie Trójmorza' on Facebook Share 'Minister Anna Moskwa na Samorządowym Kongresie Trójmorza' on Email Share 'Minister Anna Moskwa na Samorządowym Kongresie Trójmorza' on Print Friendly

– W 2016 r. odbył się pierwszy szczyt Trójmorza. Było to jedno z niewielu miejsc gdzie rozmawiano o kwestii energetyki w kontekście bezpieczeństwa energetycznego – mówiła Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska, podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza, który odbył się w Lublinie 6 czerwca 2022 r.

Jak podkreśliła podczas spotkania Minister Anna Moskwa, w ramach forum Trójmorza temat bezpieczeństwa zawsze był kluczowy. Zarówno bezpieczeństwo militarne, gospodarcze, jak i energetyczne stanowiły jedne z głównych obszarów i  wyzwań.

– Już w 2016 r. pokazywaliśmy, że kluczem i drogą do bezpieczeństwa energetycznego jest stworzenie silnej nici północ-południe. Tą silną nicią jest już funkcjonujący terminal LNG – powiedziała.

– Wiele osób straszyło, że po odcięciu gazu z Gazpromu zabraknie gazu w kuchenkach. Mimo wszystko jednak, jesteśmy pod tym względem bezpieczni. Tak samo dzisiaj jesteśmy straszeni  brakiem węgla. Również w tym obszarze jesteśmy po bezpiecznej stronie – zaznaczyła.

Minister klimatu i środowiska zwróciła również uwagę, że kolejnym elementem naszego bezpieczeństwa energetycznego jest budowanie kolejnych połączeń północ-płodnie.

– W związku z rosnącym zainteresowaniem południowych sąsiadów planujemy rozszerzyć przepustowość terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej do co najmniej 12 mld m3 gazu. Będzie to duży terminal z dwoma jednostkami pływającymi – mówiła.

O inicjatywie Trójmorza

Inicjatywa Trójmorza powstała w 2015 r. jako forum współpracy 12 krajów będących członkami Unii Europejskiej, położonych w regionie między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym, tj. Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Czech, Słowacji, Austrii, Węgier, Chorwacji, Słowenii, Bułgarii i Rumunii.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wpis został opublikowany 7 cze 2022 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć