Elektroenergetyka

W MAP podpisano deklarację o utworzeniu Centrum Wymiany i Analizy Informacji ISAC-GIG

– Dzisiaj definicja bezpieczeństwa energetycznego jest definicją bezpieczeństwa narodowego Polaków – mówi Piotr Pyzik, Pełnomocnik Rządu do spraw Transformacji Spółek Energetycznych i Górnictwa Węglowego.

Wiceminister wziął udział w spotkaniu poświęconym uruchomieniu Centrum Wymiany i Analizy Informacji ISAC-GIG. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce, które będzie skupiać w sobie spółki pełniące kluczową rolę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Celem jego powstania jest wymiana i przekazywanie wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie zabezpieczeń systemów teleinformatycznych. Centrum będzie dbało także o zwiększenie poziomu cyberbezpieczeństwa.

Do tej pory w Polsce zostały uruchomione tylko dwa takie centra, tj. ISAC-Kolej w sektorze kolejowym oraz Centrum Reputacyjne Komunikacji Elektronicznej (ISAC-UKE) w sektorze telekomunikacyjnym.

Centrum Wymiany i Analizy Informacji ISAC-GIG będą tworzyć spółki Skarbu Państwa z sektora surowcowego. W jego skład wejdą: Jastrzębska Spółka Węglowa SA, KGHM Polska Miedź SA, Tauron Polska Energia SA, Polska Grupa Górnicza SA, Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA oraz Węglokoks Kraj SA.

– Liczę, że umowa która została dzisiaj podpisana zabezpieczy działania czterech motorów napędowych cywilizacyjnej transformacji energetycznej – dodał Wiceminister.

Organizacja powstała z inicjatywy Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.

Źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych

Działy

Reklama