Paliwa dla energetyki

PGNiG: rekord dostaw LNG do terminalu w Świnoujściu

Aż sześć ładunków skroplonego gazu ziemnego odebrało w maju PGNiG w gazoporcie im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Rekordowa miesięczna liczba dostaw to efekt intensyfikacji importu LNG w celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Do terminalu w Świnoujściu zawinął gazowiec Gaslog Westminster przywożąc 73 tys. ton LNG, co odpowiada 100 mln m3 gazu ziemnego po regazyfikacji. To szósta dostawa, którą PGNiG sprowadziło do gazoportu w maju – jeszcze nigdy wcześniej Spółka nie odebrała tylu ładunków skroplonego gazu ziemnego w ciągu jednego miesiąca. Łączny wolumen majowych dostaw wyniósł 0,45 mln ton LNG, a więc 620 mln m3 gazu ziemnego po regazyfikacji. Oznacza to, że w maju drogą morską trafiła do Polski ilość gazu, jaką w okresie wiosenno-letnim zużywają wszyscy odbiorcy domowi obsługiwani przez PGNiG przez ok. 2,5 miesiąca.

Od początku roku PGNiG odebrało w Świnoujściu 20 ładunków skroplonego gazu ziemnego. To aż o 1/3 więcej niż w tym samym okresie ub. r. Zwiększenie importu LNG to odpowiedź PGNiG na napiętą sytuację na europejskim rynku gazu spowodowaną m.in. agresją Rosji na Ukrainę i ograniczeniami dostaw paliwa ze Wschodu.

Intensyfikacja dostaw do gazoportu jest możliwa dzięki rozbudowie terminala zrealizowanej przez GAZ-SYSTEM SA. Od tego roku moce regazyfikacyjne instalacji wynoszą 6,2 mld m3 rocznie, a więc o 1,2 mld m3 więcej niż do tej pory. PGNiG, które zarezerwowało pełną przepustowość terminala, planuje wykorzystać w tym roku prawie całą dostępną moc instalacji.

Oprócz sześciu dostaw do Świnoujścia, w maju PGNiG odebrało również ładunek skroplonego gazu ziemnego w terminalu w Kłajpedzie na Litwie. Była to pierwsza dostawa LNG dla PGNiG do instalacji regazyfikacyjnej zlokalizowanej za granicą. Dzięki uruchomionemu w maju tego roku gazociągowi Polska-Litwa, większość ładunku dostarczonego do Kłajpedy została po regazyfikacji przesłana do kraju, pozostała część trafiła na rynek państw bałtyckich.

Źródło: POLSKIE GÓRNICTWO NAFTOWE I GAZOWNICTWO SA

Działy

Reklama