Ciepłownictwo » W Elektrociepłowni Gdyńskiej trwa technologiczna zmiana pokoleniowa

W Elektrociepłowni Gdyńskiej trwa technologiczna zmiana pokoleniowa

26 maj 2022 Możliwość komentowania W Elektrociepłowni Gdyńskiej trwa technologiczna zmiana pokoleniowa została wyłączona Share 'W Elektrociepłowni Gdyńskiej trwa technologiczna zmiana pokoleniowa' on Facebook Share 'W Elektrociepłowni Gdyńskiej trwa technologiczna zmiana pokoleniowa' on Email Share 'W Elektrociepłowni Gdyńskiej trwa technologiczna zmiana pokoleniowa' on Print Friendly

Trwający w PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, proces transformacji aktywów ciepłowniczych w kierunku nisko i zeroemisyjnego ciepłownictwa ma na celu stopniowe zastępowanie dotychczasowych źródeł wytwórczych nowymi jednostkami. W Elektrociepłowni Gdyńskiej trwa właśnie montaż nowego kotła parowego w kotłowni rezerwowo-szczytowej oraz demontaż urządzeń w najstarszej części elektrociepłowni, gdzie już wkrótce powstanie nowoczesna kotłownia  rezerwowo-szczytowa nr 2 z kotłami olejowo-gazowymi.

Nowy kocioł parowy będzie rezerwowym źródłem pary dla odbiorców zewnętrznych i na potrzeby własne elektrociepłowni. Jednocześnie będzie źródłem szczytowym w razie dużego zapotrzebowania na ciepło dostarczane mieszkańcom Gdyni i okolic poprzez miejską sieć ciepłowniczą. Paliwem dla nowego kotła będzie olej lekki.

Instalowany właśnie kocioł parowy jest częścią programu modernizacji Elektrociepłowni Gdyńskiej – w ramach strategii dekarbonizacji przyjętej w PGE Energia Ciepła. Jednocześnie trwa demontaż maszyn w najstarszym budynku EC, który powstał prawie 50 lat temu. Po jego wyburzeniu powstanie nowoczesna kotłownia rezerwowo-szczytowa nr 2, w której zamontowane zostaną trzy kotły wodne – olejowo-gazowe. W planach jest także budowa bloku gazowo-parowego wraz z akumulatorem ciepła – oczekujemy na wyłonienie wykonawcy i podpisanie umowy do końca 2022 r.

– Poprzednie pokolenie ciepłowników ukształtowało dzisiejsze aktywa wytwórcze w Gdyni w latach
70-90-tych XX w. i przez ten czas, modernizując i inwestując w pracujące urządzenia, czerpaliśmy z tego korzyści jako mieszkańcy i jako region. Dzisiaj realizujemy już nowe wyzwania, dla kolejnych pokoleń mieszkańców Trójmiasta  
– powiedziała Elżbieta Kowalewska, Dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła w Gdańsku. Realizacja Projektu Przemysłowego dla Elektrociepłowni Gdyńskiej przyczyni się do poprawy jakości życia w mieście – zgodnie z nowymi wyzwaniami klimatycznymi. Dzięki zastosowaniu miksu paliwowego: biomasy, gazu, oleju lekkiego i węgla oraz dywersyfikacji kierunków dostaw paliwa zapewni bezpieczeństwo energetyczne i optymalizację kosztową – dodała Elżbieta Kowalewska.

Realizacja całościowego programu modernizacyjnego Elektrociepłowni Gdyńskiej planowana jest na sezon grzewczy 2025/2026.

Film z montażu kotła parowego w EC Gdynia

Źródło: PGE Energia Ciepła SA

Wpis został opublikowany 26 maj 2022 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć