Do 27 maja 2022 r. potrwają konsultacje publiczne dokumentów stanowiących podstawę do przeprowadzenia w Unii Europejskiej i Szwajcarii drugiego tematycznego przeglądu instalacji jądrowych (TPR – ang.: Topical Peer Review). Bieżąca edycja TPR skupia się na bezpieczeństwie i ochronie przeciwpożarowej. W Polsce przeglądowi będzie podlegał badawczy reaktor jądrowy MARIA.
Głównym celem przeglądu TPR jest poprawa bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej obiektów jądrowych. W ramach przeglądu TPR każdy kraj przeprowadza samoocenę, zgodnie z wytycznymi Europejskiej Grupy Organów Regulacyjnych ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (ENSREG) i Zachodnioeuropejskiego Stowarzyszenia Regulatorów Jądrowych (WENRA). Na podstawie oceny sporządzane są krajowe raporty, które następnie opiniują eksperci z krajów Unii Europejskiej.
Harmonogram działań
Pierwsza faza TPR 2 rozpocznie się w połowie 2022 r. i potrwa do końca października 2023 r. Polskim obiektem jądrowym, który podlega ocenie krajowej jest reaktor badawczy MARIA, znajdujący się w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Równolegle inne kraje zaangażowane w TPR 2 przeprowadzą ocenę swoich obiektów jądrowych. Kolejna faza projektu to przegląd wzajemny, dokonywany przez państwa członkowskie. Ten etap ma trwać do połowy 2024 r. W 2025 r. prowadzone będą prace finalne, w trakcie których wypracowane zostaną ostateczne uzgodnienia w celu wprowadzenia wniosków z dokonanego przeglądu i oceny. Publikację końcowego raportu zaplanowano na jesień 2027 r.
Przebieg konsultacji publicznych
Konsultacje publiczne w sprawie TPR 2 odbywają się w formie ankiety internetowej – LINK. Dokumenty poddawane konsultacjom, materiały z dotychczasowych spotkań poświęconych TPR 2 dostępne są na stronie internetowej: https://www.ensreg.eu/tpr-2-public-engagement. Termin zakończenia konsultacji to 27 maja 2022 r.
Uwagi i opinie zgłoszone w trakcie konsultacji zostaną przekazane do rozpatrzenia przez ENSREG i WENRA. Ostateczne wersje projektów dokumentów zostaną przedstawione do zatwierdzenia przez ENSREG w czerwcu 2022 r.
Podstawę prawną włączenia Polski i innych krajów UE posiadających obiekty jądrowe w przegląd TPR 2 stanowi dyrektywa Rady 2014/87/Euratom z dnia 8 lipca 2014 r. Zgodnie z jej przepisami kraje UE co 6 lat dokonują wzajemnej, tematycznej oceny bezpieczeństwa obiektów jądrowych.
Źródło: Państwowa Agencja Atomistyki