Paliwa dla energetyki

Setna dostawa LNG z Kataru dla PGNiG

7.05.2022 do Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego dotarł kolejny ładunek LNG dla PGNiG na mocy kontraktu długoterminowego z firmą Qatargas. To drugi transport skroplonego gazu ziemnego odebrany w Świnoujściu przez Spółkę od początku maja oraz setny, który dopłynął z Kataru od uruchomienia polskiego gazoportu.

– Nie zwalniamy tempa. Zaledwie wczoraj do terminalu w Kłajpedzie dotarł statek z pierwszym ładunkiem LNG dla PGNiG, a dziś kolejny gazowiec zawinął do Świnoujścia. To najlepszy dowód na to, że cały czas dywersyfikujemy dostawy gazu ziemnego do Polski i maksymalizujemy możliwości wykorzystania dostępnych mocy gazoportu, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne naszym odbiorcom – podkreśliła Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

W sobotę metanowiec AL SHAMAL dostarczył ładunek liczący ok. 90 tys. ton, czyli blisko 200 tys. m3 LNG. Tym samym zwiększył on ogólną pulę dostaw z Kataru, która wynosi obecnie ok. 20,9 mln m3 LNG.

Od początku tego roku do Polski zawinęło już sześć statków z Kataru, osiem z USA oraz dwa z Nigerii. Sobotnia dostawa LNG jest 164. od początku działania gazoportu w Świnoujściu.

Źródło: POLSKIE GÓRNICTWO NAFTOWE I GAZOWNICTWO SA

Działy

Reklama