Elektroenergetyka

Premier Mateusz Morawiecki: Polska pomoże Czechom uniezależnić się energetycznie od Rosji

Szef polskiego rządu spotkał się w Warszawie z Premierem Czech Petrem Fialą. Tematem rozmów były stosunki dwustronne oraz aktualna sytuacja na Ukrainie spowodowana brutalną agresją rosyjską. Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że Polska pomoże naszym południowym sąsiadom uniezależnić się energetycznie od Rosji. Polska i Czechy wystąpią także wspólnie do Komisji Europejskiej w sprawie przeznaczenia nowych unijnych środków na wsparcie dla uchodźców z Ukrainy.

Premierzy Polski i Czech o bezpieczeństwie i sytuacji na Ukrainie

Rozmowy premierów dotyczyły bezpieczeństwa i obrony w ramach UE i NATO oraz aktualnej sytuacji na Ukrainie. W tym kontekście szefowie rządów omówili możliwości dalszego wsparcia dla walczącej Ukrainy, pomocy dla uchodźców oraz sankcji wobec Rosji.

– Ustaliliśmy także wspólne wystąpienie do Komisji Europejskiej o pozyskanie nowych środków na wsparcie dla uchodźców wojennych – poinformował Premier Mateusz Morawiecki. – Wkrótce wspólnie przedstawimy naszą inicjatywę – wyjaśnił.

Polska pomoże Czechom uniezależnić się energetycznie od Rosji

Podczas spotkania poruszone zostały również kwestie dotyczące relacji dwustronnych oraz współpracy gospodarczej. – Polska będzie współpracować z Czechami w celu wypracowania odpowiednich mechanizmów, które pomogą temu państwu przejść przez trudny okres uniezależniania się energetycznego od Rosji – powiedział szef polskiego rządu.

W związku ze zbliżającym się przewodnictwem Czech w Radzie UE, rozmowy dotyczyły również agendy Unii Europejskiej. – Mam przekonanie, że razem z naszymi przyjaciółmi z Czech będziemy w stanie ukształtować agendę unijną tak, aby ona odpowiadała dzisiejszym priorytetom i wyzwaniom – zaznaczył Premier Mateusz Morawiecki.

Polska opowiada się za nakładaniem twardych sankcji na Rosję

Od początku brutalnej agresji na Ukrainę, Polska podkreśla konieczność nakładania na Rosję zdecydowanych i dotkliwych sankcji. Opowiadamy się za rezygnacją z importu rosyjskich surowców przez całą Unię Europejską, w celu zatrzymania machiny wojennej Putina.

Premier Mateusz Morawiecki regularnie spotyka się z politykami z całego świata i apeluje o wsparcie naszych wschodnich sąsiadów. Tylko wspólne działania mogą powstrzymać dalszą agresję Rosji.

Polska wspiera Ukrainę

Jeszcze przed rosyjską agresją na Ukrainę Polska podjęła działania, aby przygotować się na możliwy kryzys uchodźczy. Dzięki temu bardzo szybko byliśmy w stanie zorganizować pomoc dla osób, które uciekały z Ukrainy przed wojną. Dotychczas do Polski wjechało już ponad 3 mln uchodźców. Obecny kryzys uchodźczy jest największym exodusem ludności w Europie od zakończenia II wojny światowej. Polska podejmuje działania, aby Unia Europejska i cały świat zachodni wzięły współodpowiedzialność za sytuację osób, które w wyniku rosyjskiej agresji musiały uciekać ze swojego kraju. Potrzebna jest pomoc humanitarna i wsparcie dla państw przyjmujących największą liczbę uchodźców. Ważne jest również większe zaangażowanie Wspólnoty w przyjmowanie osób uciekających przed wojną.

Źródło: www.gov.pl

Działy

Reklama