Paliwa dla energetyki

GAZ-SYSTEM uruchomił nową tłocznię gazu w Kędzierzynie-Koźlu

Nowoczesna tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu stanowi kluczowy element gazowego Korytarza Północ – Południe i pozwala przesyłać gaz dostarczony przez Baltic Pipe i Terminal LNG w Świnoujściu na południe i wschód Polski – od Dolnego Śląska, aż po region Podkarpacia.

– Uruchomienie nowej tłoczni w Kędzierzynie Koźlu – będącej 15 tłocznią w Krajowym Systemie Przesyłowym to kolejny ważny etap największego w historii planu inwestycyjnego GAZ-SYSTEM, który ma na celu zmianę kierunku dostaw gazu do Polski ze wschodniego na północny. Powstanie tej tłoczni, wraz z obiektem w Gustorzynie i rozbudowywanymi w ramach projektu Baltic Pipe tłoczniami w Goleniowie i Odolanowie, pozwoli zwiększyć moce sprężania systemu przesyłu gazu w Polsce o ponad 50%. Dzięki zrealizowanym przez GAZ-SYSTEM inwestycjom polski system gazowy jest dziś odporny na zakłócenia dostaw gazu z kierunku wschodniego – powiedział Prezes GAZ-SYSTEM, Tomasz Stępień.

Tłocznia jest obiektem o łącznej mocy 23 MW, wybudowanym w ramach gazowego Korytarza Północ – Południe, składającego się z ponad 860 km gazociągów. Tłocznia Kędzierzyn jest zlokalizowana w woj. opolskim i zajmuje obszar o powierzchni 10 hektarów. Wyposażona jest w trzy agregaty sprężarkowe o mocy 7,68 MW każdy, napędzane turbinami gazowymi. Budowa obiektu trwała 3 lata. W ramach inwestycji została przewidziana możliwość rozbudowy z trzech do sześciu sprężarek, co pozwoli w przyszłości zwiększyć moc tłoczenia.

Źródło: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Działy

Reklama