Elektroenergetyka

O bezpieczeństwie energetycznym w Katowicach – Minister Anna Moskwa na konferencji Silesia 2030

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa wzięła udział w odbywającej się 22 kwietnia 2022 r. w Katowicach IV edycji Konferencji Silesia 2030.

Konferencja odbywała się w cieniu tragedii, do której kilka dni temu doszło w kopalni w Pniówku. Z tego powodu spotkanie rozpoczęło się od symbolicznej minuty ciszy, ku pamięci górników, którzy zginęli w wyniku wybuchu metanu.

W ramach panelu zatytułowanego „Bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy – co dalej z polityką klimatyczną UE?” głos zabrali m.in. Grzegorz Tobiszowski (poseł do Parlamentu Europejskiego, były wiceminister energii), Paweł Sałek (doradca Prezydenta RP), Beata Szydło (posłanka do Parlamentu Europejskiego, była Premier) oraz przedstawicielka Ministerstwa Energii Ukrainy.

Wystąpienie minister Anny Moskwy dotyczyło polskiej drogi do  osiągnięcia celów klimatycznych.

– Jesteśmy w czasie obalania wielu mitów. W ciągu ostatnich dni słyszymy coraz więcej głosów zdziwienia, że jesteśmy gotowi na derusyfikację węglowodorów. A druga rzecz, którą słyszymy to – „mieliście rację”. To nasz gorzki sukces, który musimy wykorzystać. Pokazał on, że nasz realizowany od 2015 r. plan osiągnięcia niezależności energetycznej był bardzo konsekwentny. I u progu tej niezależności już dziś stoimy – powiedziała Minister Anna Moskwa.

– Dokument Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. zawiera wiele dobrych założeń, ale jest w nim też sporo elementów, które chcemy zmienić. Obecnie pracujemy nad tym, by PEP2040 stał się dla nas kompletną mapą drogową. Chcemy wprowadzić do niego kolejny filar, czyli niezależność i suwerenność energetyczną – mówiła Minister.

Spotkanie zakończyło się podpisaniem przez jego uczestników Rezolucji Energetycznej 2022. Dokument przedłożony przez organizatorów konferencji mówi o konieczności transformacji energetycznej, zważając jednak na zachowanie równowagi pomiędzy troską o klimat i środowisko naturalne, a bezpieczeństwem obywateli krajów Unii Europejskiej, także w kontekście bezpieczeństwa energetycznego.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama