Elektroenergetyka

Minister Anna Moskwa na drugim dniu szczytu klimatycznego Togetair

„Eko-gospodarka XXI wieku” to główny temat drugiego dnia szczytu klimatycznego Togetair. W wydarzeniu, które odbyło się 21 kwietnia 2022 r., udział wzięła Szefowa Resortu Klimatu i Środowiska, Anna Moskwa.

Jak podkreśliła podczas otwarcia Minister Klimatu i Środowiska, na skutek agresji Rosji na Ukrainę sytuacja geopolityczna znacząco się zmieniła – stoimy w obliczu nowych okoliczności i nowych poważnych wyzwań.

– Dzisiaj jak obserwujemy to co się dzieje w państwach UE, widzimy potrzebę samowystarczalności energetycznej krajów. Szukamy demokratycznej energii, która pozwoli na napędzanie gospodarki. Transformacja energetyczna, transformacja klimatyczna jak najbardziej na tak, jednak potrzeba suwerenności energetycznej jest bardzo duża. Dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo energetyczne Polaków – powiedziała.

– Także w przypadku pakietu FitFor55 jesteśmy zdecydowani modernizować naszą energetykę, jednak musimy dostosować tempo transformacji do gospodarki i do portfeli Polaków – dodała.

Minister Anna Moskwa wskazała także priorytetowe działania dla przyszłości sektora energii, które skupiać się będą wokół budowy zrównoważonego, niskoemisyjnego systemu energetycznego, uwzględniającego szybko rosnący udział OZE, a także stabilne źródła wytwarzania w miksie energetycznym.

– Postanowiliśmy zaktualizować Politykę energetyczną Polski do 2040 r. urealniając ją. Widzimy potrzebę dostosowania jej do tego co się udało nam do tego czasu osiągnąć. Rozwijamy odnawialne źródła energii. Uelastyczniamy ustawę onshore – wiatraki na lądzie. Widzimy też ogromny potencjał w morskich farmach wiatrowych, w którym do 2030 zainstalowane będzie 6 GW mocy. Musimy w pełni wykorzystać potencjał morza Bałtyckiego – wyjaśniła.

– W naszej polityce wodorowej zależy nam na wytworzeniu jak największej ilości mocy w naszym kraju. Do tego tempa chcemy także uaktualnić naszą politykę klimatyczno-energetyczną – dodała.

Podczas wystąpienia Anna Moskwa zwróciła uwagę, że aktualnie kluczowym celem, a jednocześnie dużym wyzwaniem, jest dywersyfikacja źródeł i kierunków dostaw gazu, ropy czy węgla.

– Nasza polityka derusyfikacji zmierza do pełnego uniezależnienia od importu ze wschodu ropy, węgla czy gazu. Embargo na rosyjski węgiel już obowiązuje, co oznacza, że do Polski nie trafia już ten surowiec z Rosji – mówiła Minister Klimatu i Środowiska.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama