News » Wiceminister Piotr Dziadzio na XIII Forum Innowacyjności

Wiceminister Piotr Dziadzio na XIII Forum Innowacyjności

20 kw. 2022 Możliwość komentowania Wiceminister Piotr Dziadzio na XIII Forum Innowacyjności została wyłączona Share 'Wiceminister Piotr Dziadzio na XIII Forum Innowacyjności' on Facebook Share 'Wiceminister Piotr Dziadzio na XIII Forum Innowacyjności' on Email Share 'Wiceminister Piotr Dziadzio na XIII Forum Innowacyjności' on Print Friendly

Energia geotermalna w transformacji energetycznej Polski to główny temat rozmów podczas XIII Forum Innowacyjności „Klimat wobec wyzwań XXI wieku”. W wydarzeniu, które odbyło się 20 kwietnia 2022 r., udział wziął Wiceminister Klimatu i Środowiska Piotr Dziadzio.

Jak podkreślił podczas konferencji wiceminister, w najbliższym czasie w Polsce niezwykle istotnym będzie rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym w szczególności geotermii.

– Chcemy rozwijać potencjał w zakresie wykorzystania geotermii. W Polityce energetycznej Polski do 2040 r. określone zostały kierunki rozwoju czystej energii z tego sektora – powiedział.

Polityka energetyczna Polski do 2040 r. przewiduje stopniowy wzrost znaczenia geotermii szczególnie w ciepłownictwie systemowym.

– W ciepłownictwie widzimy potencjał rozwoju niskotemperaturowej geotermii do 45°C. Rozwój wysokotemperaturowej geotermii powinniśmy badać i rozwijać, jednak jest to technologia bardziej zaawansowana. Woda termalna może mieć szerokie zastosowanie – ogrzewanie budynków – mówił.

Wiceminister Piotr Dziadzio zwrócił także uwagę na wsparcie resortu klimatu i środowiska rozwoju odwiertów geotermalnych w Polsce. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na przedsięwzięcia w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż wód termalnych przeznaczył 70 mln zł w ramach drugiego konkursu programu priorytetowego „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”.

– Geotermia to naturalne ciepło i tania moc elektryczna, dlatego istotne są badania w tym zakresie i definiowanie projektów badawczych. Musimy umiejętnie inwentaryzować jej potencjał w naszym kraju – podsumował.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wpis został opublikowany 20 kw. 2022 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć