News » Wiceminister Ireneusz Zyska o energetyce rozproszonej w Tychach

Wiceminister Ireneusz Zyska o energetyce rozproszonej w Tychach

20 kw. 2022 Możliwość komentowania Wiceminister Ireneusz Zyska o energetyce rozproszonej w Tychach została wyłączona Share 'Wiceminister Ireneusz Zyska o energetyce rozproszonej w Tychach' on Facebook Share 'Wiceminister Ireneusz Zyska o energetyce rozproszonej w Tychach' on Email Share 'Wiceminister Ireneusz Zyska o energetyce rozproszonej w Tychach' on Print Friendly

Rozwój energetyki rozproszonej był głównym tematem wystąpienia wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza Zyski podczas konferencji pn. „Bezpieczeństwo i transformacja energetyczna Polski i Unii Europejskiej. Kierunki, wyzwania, ryzyka, niezbędne działania”. Spotkanie, którego organizatorem była Okręgowa Izba Przemysłowo-Handlowa w Tychach odbyło się 20 kwietnia 2022 r.

Transformacja sektora energetycznego w kierunku nisko i zeroemisyjnym, przy zapewnieniu stabilnych dostaw energii w odpowiedniej dla społeczeństwa cenie, wymaga stworzenia właściwych warunków. Dotyczą one przede wszystkim zwiększenia wykorzystania potencjału tkwiącego w ruchu prosumenckim, klastrach i spółdzielniach energetycznych, które już wkrótce będzie można wykorzystać jako podstawę lokalnego przełomu w energetyce.

Istotne jest aby uwypuklić rozwój OZE, w tym energetyki rozproszonej, jako element szerokiego myślenia o systemie elektroenergetycznym, który będzie zapewniał przewidywalne i stabilne dostawy energii dla Polski. Jak zaznaczył wiceminister Ireneusz Zyska, Ministerstwo Klimatu i Środowiska stawia w tym zakresie ambitne cele.

– Chcemy, aby Polska odpowiedziała na cywilizacyjne wyzwanie, za jakie można uznać transformację naszej energetyki i szerzej gospodarki w kierunku nisko- i zeroemisyjnym. Nie uda się tego zrobić bez uwzględnienia lokalnego wymiaru produkcji energii, wokół którego należy budować system energetyczny jutra – powiedział Wiceminister Ireneusz Zyska.

Jak zaznaczył pełnomocnik rządu ds. OZE, obecnie energetyka rozproszona jest niezwykle istotnym elementem miksu energetycznego. Z czasem ta rola  będzie rosła. Taki sposób wytwarzania energii elektrycznej przyczyni się nie tylko do dywersyfikacji źródeł pozyskiwania energii czy znaczącej redukcji emisji, ale również przybliży nas do spełnienia rosnących ambicji Unii Europejskiej.

– Dynamiczny rozwój mikroinstalacji w Polsce jest i będzie w dalszym ciągu wzmacniany poprzez programy wsparcia finansowego, takie jak np. program „Mój Prąd”, którego czwarta edycja ruszyła 15 kwietnia. W efekcie uruchomionych programów mamy już ponad 6,5 GW mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach PV, a na koniec lutego 2022 r. liczba prosumentów w Polsce przekroczyła 921 tys. – mówił Wiceminister Ireneusz Zyska.

Dzięki nowelizacji ustawy o OZE z 29 października 2021 r. wprowadzone zostało pojęcie prosumenta wirtualnego i zbiorowego, co także umożliwiło  wielu milionom Polaków stać się prosumentami. Rozwój OZE, w tym energetyki rozproszonej ma też odzwierciedlenie w założeniach do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, które zostały przyjęte przez Radę Ministrów 29 marca br.

– OZE to sposób na zwiększenie suwerenności energetycznej Polski i wzmocnienie naszego bezpieczeństwa energetycznego kraju. To również szansa na inwestycje, które uczynią z regionów górniczych inkubatory zmian  i innowacji – dodał Wiceminister Ireneusz Zyska.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

 

Wpis został opublikowany 20 kw. 2022 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć