Ciepłownictwo » Ceny wytwarzania ciepła oraz stawka przesyłowa niezmiennie rosną od 2017 r.

Ceny wytwarzania ciepła oraz stawka przesyłowa niezmiennie rosną od 2017 r.

15 kw. 2022 Możliwość komentowania Ceny wytwarzania ciepła oraz stawka przesyłowa niezmiennie rosną od 2017 r. została wyłączona Share 'Ceny wytwarzania ciepła oraz stawka przesyłowa niezmiennie rosną od 2017 r.' on Facebook Share 'Ceny wytwarzania ciepła oraz stawka przesyłowa niezmiennie rosną od 2017 r.' on Email Share 'Ceny wytwarzania ciepła oraz stawka przesyłowa niezmiennie rosną od 2017 r.' on Print Friendly

URE publikuje dane za miniony rok

Regulator co roku publikuje informacje o średniej jednostkowej cenie wytwarzania ciepła przez koncesjonowane przedsiębiorstwa ciepłownicze oraz o średniej jednostkowej stawce za usługi przesyłania i dystrybucji ciepła w systemach ciepłowniczych kraju za rok poprzedni.

Do 2021 r. wskaźniki te były wykorzystywane w algorytmie modelu ustalania zwrotu z kapitału w taryfach dla ciepła. Obecnie, ze względu na zmianę sposobu ustalania zwrotu z kapitału, nie ma już konieczności ich publikacji. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że z danych tych korzysta sektor, Urząd Regulacji Energetyki kontynuuje ich publikację.

W 2021 r. średnia jednostkowa cena wytwarzania ciepła przez przedsiębiorstwa koncesjonowane wyniosła 47,65 zł/GJ. To wzrost o ponad 25% w stosunku do 2017 r., od kiedy obserwujemy trend wzrostu cen.

Wykres 1. Średnia jednostkowa cena wytwarzania ciepła przez koncesjonowane przedsiębiorstwa w latach 2016-2021 w zł/GJ.

Źródło: dane URE

W 2021 r. średnia jednostkowa stawka za usługi przesyłania i dystrybucji ciepła w systemach ciepłowniczych w przedsiębiorstwach koncesjonowanych wyniosła 19,22 zł/GJ. Tu również obserwujemy trend wzrostowy od 2017 r.

Wykres 2. Średnia jednostkowa stawka za usługi przesyłania i dystrybucji ciepła w systemach ciepłowniczych kraju dla przedsiębiorstw koncesjonowanych w latach 2016-2021 w zł/GJ.

Źródło: dane URE

***

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki

Wpis został opublikowany 15 kw. 2022 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć