Technologie

Waldemar Buda ministrem rozwoju i technologii

Prezydent Andrzej Duda powołał w piątek na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego Waldemara Budę na urząd Ministra Rozwoju i Technologii.

– Ta nominacja to dla mnie początek nowego, wymagającego okresu w służbie na rzecz Polski. Jako człowiek czuję się wyróżniony i jeszcze bardziej zmotywowany. Zdaję sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką powierzył mi Pan Premier. Mogę obiecać, że zrobię wszystko by spełnić oczekiwania względem mojej misji w rządzie – powiedział Minister Waldemar Buda.

Waldemar Buda od 15 listopada 2019 r. pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. W resorcie odpowiadał m.in. za negocjacje z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.

Wcześniej, od 4 czerwca 2019 r., sprawował funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Od 23 lipca 2019 r. jest również pełnomocnikiem rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego.

Życiorys ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy

Waldemar Buda ma 39 lat, urodził się 21 września 1982 r. w Turku.

W 2006 r. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 2007-2011 odbył aplikację radcowską. W 2011 r. uzyskał uprawnienia radcy prawnego i otworzył kancelarię radcowską. W 2011 r. pracował jako radca prawny w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – agencji płatniczej środków Europejskiego Funduszu Rolnego.

W 2014 r. uzyskał mandat radnego rady miejskiej w Łodzi. W 2015 r. działał w biurze pomocy prawnej kandydata na prezydenta RP Andrzeja Dudy. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. zdobył mandat poselski na liście Prawa i Sprawiedliwości w Łodzi. Został członkiem Klubu Parlamentarnego PiS, zasiadał w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, w której pełnił funkcję wiceprzewodniczącego.

Zajmował się zagadnieniami dotyczącymi praw lokatorów i ochroną praw spółdzielców, m.in. w ramach bezpłatnych porad prawnych udzielanych przez jego biuro poselskie pomógł już ponad dwóm tysiącom osób.

Waldemar Buda współtworzył także ustawę dotyczącą komorników sądowych oraz uczestniczył w pracach nad zmianami w Kodeksie postępowania cywilnego. Od 2018 r. pełnił funkcję sekretarza Sejmu.

W wyborach parlamentarnych w 2019 r. ponownie uzyskał mandat poselski w okręgu łódzkim na liście PiS, otrzymując ponad 50 tys. głosów (co stanowiło najlepszy indywidualny wynik w okręgu).

Waldemar Buda jest żonaty, ma dwójkę dzieci, jego pasją jest bieganie – organizuje co roku Biegową Pielgrzymkę Charytatywną do Częstochowy.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Działy

Reklama