News » Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe złożyła raport środowiskowy dot. pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe złożyła raport środowiskowy dot. pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej

31 mar 2022 Możliwość komentowania Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe złożyła raport środowiskowy dot. pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej została wyłączona Share 'Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe złożyła raport środowiskowy dot. pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej' on Facebook Share 'Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe złożyła raport środowiskowy dot. pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej' on Email Share 'Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe złożyła raport środowiskowy dot. pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej' on Print Friendly

Raport o odziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe, na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa (Raport OOŚ, lub raport środowiskowy) jest kluczowym dokumentem w procedurze oceny oddziaływania elektrowni na środowisko, która z kolei stanowi część postępowania w sprawie wydania tzw. decyzji środowiskowej.

W ramach tej oceny analizom poddano dwa warianty lokalizacyjne elektrowni, tj. Wariant 1 – lokalizacja Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo oraz Wariant 2 – lokalizacja Żarnowiec na terenie gmin Krokowa i Gniewino. Oba były wskazane i wymienione z nazwy już w 2014 r. i zostały przeanalizowane w ramach podwariantów technicznych dotyczących sposobu chłodzenia elektrowni, czyli w otwartym obiegu chłodzenia wodą morską oraz z wykorzystaniem chłodni kominowych wykorzystujących wodę morską lub w wersji odsolonej.

Ostateczny kształt Raportu OOŚ wypełnia zapisy postanowienia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ), który w 2016 r. określił zakres raportu środowiskowego w odniesieniu do rozważanych wariantów lokalizacyjnych oraz ich podwariantów technicznych, a także względem infrastruktury towarzyszącej elektrowni. Raport będzie udostępniany przez organ zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko.

Wraz z raportem środowiskowym spółka Polskie Elektrownie Jądrowe złożyła też dokumentację na potrzeby przeprowadzenia transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko.

Źródło: Polskie Elektrownie Jądrowe Sp. z o.o.

Wpis został opublikowany 31 mar 2022 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć