News » Lidar horyzontalny zwiększył produkcję na farmie wiatrowej PGE

Lidar horyzontalny zwiększył produkcję na farmie wiatrowej PGE

22 mar 2022 Możliwość komentowania Lidar horyzontalny zwiększył produkcję na farmie wiatrowej PGE została wyłączona Share 'Lidar horyzontalny zwiększył produkcję na farmie wiatrowej PGE' on Facebook Share 'Lidar horyzontalny zwiększył produkcję na farmie wiatrowej PGE' on Email Share 'Lidar horyzontalny zwiększył produkcję na farmie wiatrowej PGE' on Print Friendly

Lidar horyzontalny przez ponad rok był testowany na farmie wiatrowej Grupy PGE Resko 1 położonej w województwie zachodniopomorskim. Dzięki jego użyciu możliwa była precyzyjna kalibracja anemometru, czyli urządzenia do pomiaru siły i kierunku wiatru. Wykorzystanie tego systemu pozwoliło zwiększyć roczną produkcję energii elektrycznej farmy o ponad 2%. W następnych miesiącach lidar horyzontalny będzie testowany w kolejnych elektrowniach wiatrowych Grupy PGE w Pelplinie i Żurominie.

Lidar horyzontalny to wysokospecjalistyczne urządzenie, które wysyłając wiązkę laserową jest w stanie precyzyjnie, z dużej odległości dokonać pomiarów wiatru zbliżającego się do wiatraka. Dzięki temu możliwe jest zweryfikowanie, czy dana turbina jest dobrze skalibrowana i ustawiona względem wiatru. To z kolei ma bezpośredni wpływ na produkcję i funkcjonowanie turbiny poprzez ograniczenie występowania negatywnych wibracji mechanicznych i naprężeń.

PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE planuje sukcesywnie przenosić lidar na kolejne farmy wiatrowe, by docelowo odpowiednio skalibrować wszystkie turbiny należące do spółki. Za montaż lidara w pełni odpowiadają służby serwisowo-eksploatacyjne PGE pracujące bez wykorzystywania do tego celu firm zewnętrznych.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych o łącznej mocy 688 MW.

Źródło: PGE Energia Odnawialna S.A.

Wpis został opublikowany 22 mar 2022 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć