Edukacja

PGE zachęca do udziału w konkursie „PGE Turniej Maszyn Wiatrowych 2022“

PGE zachęca do udziału w PGE Turnieju Maszyn Wiatrowych, organizowanego przez Piaseczyńską Fundację Ekologiczną i Fundację PGE. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego kraju. Ich zadaniem jest zbudowanie modelu turbiny wiatrowej.

PGE angażuje się w popularyzację szeroko rozumianej tematyki odnawialnych źródeł energii wśród dzieci i młodzieży, zwłaszcza że branża OZE z każdym rokiem będzie potrzebować coraz więcej specjalistów. Zachęcamy młodzież do kreacji oraz zgłębiania i poszerzania wiedzy z tej dziedziny – mówi Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Konkurs „PGE Turniej Maszyn Wiatrowych 2022“ organizowany jest dla dwóch grup wiekowych: szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Zadaniem uczestników jest zbudowanie modelu turbiny przetwarzającej energię kinetyczną wiatru na energię mechaniczną. Następnie, maszyny wykonane przez uczniów będą testowane na unikatowym stanowisku pomiarowym w trzech konkurencjach: największa prędkość obrotowa, największa moc i największy moment przy zatrzymanym wale turbiny. Suma punktów zdobyta w każdej konkurencji zdecyduje o miejscu w klasyfikacji generalnej.

Obecnie trwają zapisu do konkursu, który odbędzie się w formie ośmiu eliminacji regionalnych i ogólnopolskiego finału. Odbędą się one w Końskich (25 III), Jarosławiu (26 III), Katowicach (28 III), Siedlcach (30 III), Wrocławiu (1 IV), Poznaniu (2 IV), Szczecinie (3 IV), Wejherowie (5 IV). Najlepsze drużyny wyłonione podczas eliminacji awansują do ogólnopolskiego finału, który odbędzie się w piątek, 22 kwietnia, w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie.

Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody. Trzy najlepsze drużyny z każdej grupy wiekowej w klasyfikacji generalnej podczas eliminacji regionalnych otrzymają nagrody rzeczowe w postaci elektronarzędzi, które posłużą młodym konstruktorom do tworzenia nowych projektów i rozwijania technicznych zainteresowań. Laureaci turnieju finałowego otrzymają nagrody finansowe:
I miejsce 2000 zł, II miejsce 1600 zł, III miejsce 1200 zł, IV miejsce 800 zł, V miejsce 400 zł.

W 2021 r. odbył się „PGE Turniej maszyn wodnych 2021”, którego finał miał miejsce na stadionie PGE Narodowy. Wzięło w nim udział ok. 150 uczestników reprezentujących 22 szkoły podstawowe oraz 30 szkół ponadpodstawowych.

Zachęcamy do odwiedzenia strony http://www.pgeturniejmaszyn.pl oraz śledzenia profilu konkursu w mediach społecznościowych.

Organizatorem „PGE Turnieju Maszyn Wiatrowych 2022” jest Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna. Partnerem Strategicznym konkursu jest Fundacja PGE. Partnerem Regionalnym wydarzenia jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Projekt jest dofinansowan
y ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patronami honorowymi wydarzenia są Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Link do YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=zFGWXcC-_wc

Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Działy

Reklama