CSR w energetyce » Ponad 640 nowych drzew na terenie Kopalni Turów

Ponad 640 nowych drzew na terenie Kopalni Turów

10 mar 2022 Możliwość komentowania Ponad 640 nowych drzew na terenie Kopalni Turów została wyłączona Share 'Ponad 640 nowych drzew na terenie Kopalni Turów' on Facebook Share 'Ponad 640 nowych drzew na terenie Kopalni Turów' on Email Share 'Ponad 640 nowych drzew na terenie Kopalni Turów' on Print Friendly

Kilkaset sadzonek drzew dębu szypułkowego, jesionu wyniosłego i klonu zwyczajnego posadzono w ostatnich dniach na terenie Kopalni Węgla Brunatnego Turów, oddziału spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE. Drzewa będą rosły od południowo-wschodniej strony kopalni czyli od strony czeskiej. W ciągu najbliższych kilku miesięcy, na mocy podpisanego porozumienia z Republiką Czeską, kopalnia zasadzi dodatkowe sadzonki na pasie wału naziemnego, który powstanie na granicy kopalni i Czech. 

W ramach aktualnie prowadzonych nasadzeń, południowo-wschodnia część terenu Kopalni Turów wzbogaciła się łącznie o 644 młodych drzew liściastych. Minimalny obwód pnia każdej z 300 nowych sadzonek dębu, 172 jesionu i 172 sadzonek klonu, na wysokości 1 metra ma ok. 15 cm. System korzeniowy sadzonych drzew zostały zasypany humusem, czyli urodzajną glebą, która wspomoże sadzonki w ich właściwym wzroście. Wybrane gatunki bardzo dobrze odnajdują się w lokalnych warunkach siedliskowych. Drzewa posadzone zostały w jednej lokalizacji, dzięki czemu w przyszłości stworzą pas leśny na terenie górniczym turoszowskiej kopalni o walorach krajobrazowych i tlenotwórczych. Jednocześnie uzyskana zostanie naturalistyczna bariera wiatrochronna.

Kopalnia Turów realizuje nowe nasadzenia od połowy ubiegłego wieku. W 2008 r. kopalnia zakończyła rekultywację zwałowiska zewnętrznego w kierunku leśnym, nasadzając na jego powierzchni w sumie ok. 22 mln sztuk drzew. Teren zwałowiska przekazany został Lasom Państwowym, a aktualnie byłe zwałowisko zewnętrzne stanowi kompleks leśny, cenny dla gminy Bogatynia.

W trosce o środowisko naturalne od wielu lat Kopalnia Turów realizuje szereg działań, które minimalizują i zapobiegają skutkom wynikającym z działalności eksploatacyjnej. Zaliczyć do nich można prace rekultywacyjne terenów pogórniczych, polegające m. in. na sadzeniu nowych drzew. Dotychczas kopalnia zrekultywowała blisko 2900 ha gruntów, z czego 2400 ha przekazała m. in. Nadleśnictwu Pieńsk oraz Starostwu Powiatowemu w Zgorzelcu – podkreśla Andrzej Legeżyński, Prezes Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. 

Dzisiaj na terenach poprzemysłowych Kopalni Turów występuje bogata fauna i flora z rzadkimi gatunkami, m. in. naturalnie rosnące cisy.

Obecnie turoszowskie zwałowisko zewnętrzne, które dziś wygląda jak naturalne wzgórze wpisujące się w krajobraz regionu, pokrywają  kilkudziesięcioletnie drzewostany, a także zupełnie nowe uprawy zakładane w ostatnich latach. Prowadzona sukcesywnie rekultywacja przynosi zamierzone efekty w postaci coraz bogatszych ekosystemów i wzrostu wskaźnika lesistości. Dzięki dotychczasowym nasadzeniom w gminie Bogatynia wzrósł on z poziomu 27 do niemal 30% – podkreśla Sławomir Wochna, Dyrektor Kopalni Turów.

Dodatkowo, do końca lutego 2023 r. na pobliskim terenie, między Kopalnią Turów a czeską granicą, powstanie długi na kilometr wał ziemny, który również obsadzony zostanie drzewami i bogatą roślinnością. Jest to jedno z działań turoszowskiej kopalni, do których zobligowała się w podpisanym 3 lutego 2022 r. z Republiką Czeską porozumieniu gwarantującym jej dalsze funkcjonowanie. W porozumieniu strony zobowiązały się do współpracy dotyczącej wdrażania i finansowania na terytorium Czech działań wykrywających, minimalizujących i zapobiegających wpływom Kopalni Turów na czeskie tereny przygraniczne. Oprócz budowy wału ziemnego kopalnia zobligowała się także m.in. do dokończenia budowy podziemnej bariery zapobiegającej odpływowi wód podziemnych w kierunku Czech. 

Kopalnia Turów cyklicznie sadzi drzewa również w ramach akcji „Lasy Pełne Energii” organizowanej we współpracy z Nadleśnictwem Pieńsk i lokalną młodzieżą szkolną. Akcje „Lasy Pełne Energii” to proekologiczna, autorska inicjatywa spółki PGE Dystrybucja z Grupy PGE, która z powodzeniem rozwijana jest przez pracowników pozostałych spółek Grupy.
W sumie, podczas trzech akcji zrealizowanych w pobliżu Bogatyni, z inicjatywy PGE GiEK posadzonych zostało 3 tys. nowych dębów i buków.

Źródło: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA

Wpis został opublikowany 10 mar 2022 w następujących kategoriach: CSR w energetyce. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć