Elektroenergetyka

Minister Moskwa o europejskim bezpieczeństwie energetycznym w rozmowie z ministrem Gregiem Handsem

Polsko-brytyjska współpraca w zakresie energii w kontekście wojny na Ukrainie to główny temat rozmów Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy z Ministrem ds. Energii Wielkiej Brytanii Gregiem Handsem, które odbyły się 2 marca 2022 r.

Podczas rozmowy szefowa resortu klimatu i środowiska podkreśliła, że w tym szczególnym czasie zarówno Polska, jak i Wielka Brytania muszą być solidarni z Ukrainą. Brytyjski minister energii Greg Hands podziękował Polsce za wsparcie okazane mieszkańcom Ukrainy oraz zadeklarował pomoc humanitarną i gospodarczą.

– Polska popiera podjęcie zdecydowanych działań na rzecz odejścia przez państwa europejskie od importu węglowodorów, w tym ropy naftowej, z Rosji. Brak zdecydowanych działań i jedności państw UE w obliczu obecnej sytuacji jest realizacją oczekiwań Rosji – powiedziała Minister Klimatu i Środowiska.

Minister Anna Moskwa zawróciła uwagę, że odejście od importu surowców energetycznych z Rosji wymaga wsparcia dostaw z innych kierunków.

– Polska jest przygotowana logistycznie do zastąpienia importu ropy naftowej z Rosji. Nasz kraj w ostatnich latach także znacząco poprawił możliwości dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego – mówiła.

W trakcie trwania rozmów minister klimatu i środowiska zaznaczyła, że niezwykle istotne jest także wsparcie Wielkiej Brytanii w kwestii bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy.

– Uważamy, że właśnie teraz jest czas na podjęcie ważnych, choć trudnych, decyzji. Każde działanie, które ustabilizuje rynek naftowy w sytuacji wojny, jest potrzebne natychmiast. Będzie to silny sygnał solidarności i jedności z Ukrainą – wskazała Anna Moskwa.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

 

Działy

Reklama