Ciepłownictwo

PGE Energia Ciepła stale zwiększa liczbę podłączeń do miejskiej sieci ciepłowniczej w 2021 r.

W 2021 r. na lokalnych rynkach ciepła do sieci ciepłowniczych zasilanych z elektrociepłowni PGE Energia Ciepła – należącej do Grupy PGE – przyłączone zostały budynki o zapotrzebowaniu 228 MWt. To tak, jakby do ciepła systemowego w jednym roku podłączone zostało miasto wielkości Gorzowa Wielkopolskiego. Wynik jest lepszy, niż w 2020 r.

W miastach, gdzie PGE Energia Ciepła jest tylko wytwórcą ciepła, dystrybutorzy przyłączyli budynki o zapotrzebowaniu na ciepło  196 MWt, natomiast tam, gdzie działa jako podmiot zintegrowany i jest także dystrybutorem ciepła, przyłączone zostały budynki o zapotrzebowaniu 32 MWt. Na rynku pierwotnym do sieci przyłączone zostały nowo wybudowane obiekty z zapotrzebowaniem na ciepło 163 MWt. Zapotrzebowanie na ciepło w budynkach, które zmieniły w 2021 r. sposób ogrzewania na miejską sieć ciepłowniczą, osiągnęło 65 MWt.

PGE Energia Ciepła stale rozwija się w zakresie prowadzonych inwestycji, modernizacji, a także liczby podłączeń do miejskich sieci ciepłowniczych. 75% przyłączeń w ubiegłym roku zrealizowaliśmy w trzech dużych miastach, w których są  nasze elektrociepłownie, czyli w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku – powiedział Przemysław Kołodziejak, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła. – Ciepło systemowe jest najbezpieczniejszym sposobem ogrzewania i najskuteczniejszym w ograniczaniu zanieczyszczenia środowiska. Dzięki temu nasza spółka stale i aktywnie włącza się w poprawę jakości powietrza w miastach i podnosi komfort życia ich mieszkańców – dodaje Przemysław Kołodziejak.

PGE Energia Ciepła szczególną wagę przykłada do rozwoju ciepłownictwa systemowego, wiedząc, że jego wykorzystanie ma pozytywny wpływ na poprawę jakości powietrza i środowisko. Ciepło płynące z sieci miejskich jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów ograniczania smogu, który – zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym – jest problemem wielu polskich miast. Ciepło do ogrzewania zamiast w domowych piecach powstaje w wysokosprawnych elektrociepłowniach, wyposażonych w wydajne systemy odazotowania, odsiarczania i filtrowania pyłów. Dodatkowo w procesie produkowana jest energia elektryczna, co sprawia, że energia zawarta w paliwie jest efektywniej przetwarzana i wykorzystywana.

Źródło: PGE Energia Ciepła SA

Działy

Reklama