Elektroenergetyka

Minister Anna Moskwa na spotkaniu z Ministrem Energii Litwy

Bezpieczeństwo i niezależność energetyczna w regionie, współpraca w sektorze gazu ziemnego i energetyki odnawialnej to główne tematy rozmów minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z Dainiusem Kreivysem, Ministrem Energetyki Republiki Litewskiej. Spotkanie odbyło się 24 lutego 2022 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Jak podkreśliła podczas rozmów Minister Anna Moskwa, Litwa jest ważnym partnerem Polski we wzmacnianiu regionalnego bezpieczeństwa energetycznego.

– Obecnie, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, bezpieczeństwo energetyczne i solidarność państw członkowskich Unii Europejskiej nabiera szczególnego znaczenia – powiedziała.

Ministrowie potwierdzili, że wzajemna współpraca Polski i Litwy, w  celu zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego naszych krajów jest niezbędna. Polska i Litwa są gotowe na możliwe sytuacje kryzysowe w energetyce i przygotowują się na różne scenariusze.

– Obserwujemy sytuację  i rozważamy różne scenariusze. Rozumiemy kluczową rolę energetyki w gospodarce i codziennym życiu ludzi – powiedział litewski Minister.

Minister Klimatu i Środowiska zaznaczyła także, że wraz z energetyką jądrową, morska energetyka wiatrowa jest kluczowym filarem przyszłego miksu energetycznego Polski.

– Uwolnienie pełnego potencjału morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim będzie istotnym wkładem w transformację polskiego i litewskiego systemu energetycznego. Morska energetyka wiatrowa rozwijana na Bałtyku ma szansę odegrać znaczącą rolę w dążeniu do neutralności klimatycznej Europy i transformacji energetycznej poszczególnych krajów regionu – mówiła.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama