Paliwa dla energetyki

Minister Nowak: Amerykańskie inwestycje w energetykę jądrową w Polsce to wsparcie zielonej transformacji polskiego przemysłu

Wyzwania stojące przed światową gospodarką, rozwój relacji gospodarczych między Polską a Stanami Zjednoczonymi, inwestycje amerykańskie w naszym kraju i wzmacnianie współpracy w innowacyjnych sektorach to główne tematy rozmów Ministra Rozwoju i Technologii Piotra Nowaka podczas poniedziałkowej (14 lutego) wizyty w Waszyngtonie.

Minister Piotr Nowak towarzyszy wicepremierowi i ministrowi aktywów państwowych Jackowi Sasinowi podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych. Jej kluczowym punktem jest podpisana w poniedziałek w Waszyngtonie umowa między KGHM Polska Miedź i amerykańską firmą NuScale Power na budowę małych reaktorów modularnych w Polsce (SMR).

– Podpisanie umowy między KGHM a NuScale Power to dobre wieści dla polskiej gospodarki. Powstanie reaktorów jądrowych zasili zakłady produkcyjne naszej miedziowej spółki i przyczyni się do zapewnienia jej stabilnego źródła energii – mówi Minister Rozwoju i Technologii, Piotr Nowak.

– Inwestycje w mały atom to wsparcie zielonej transformacji w Polsce i obniżenie kosztów energii dla odbiorców – podkreśla Minister Nowak.

Wzmacnianie niezależności energetycznej polskiego przemysłu

NuScale Power to amerykański lider wśród producentów reaktorów w technologii SMR. KGHM jest drugim co do wielkości odbiorcą energii w Polsce, a wydobycie miedzi jest biznesem niezwykle energochłonnym.

Podpisana 14 lutego 2022 r. umowa między KGHM, a NuScale Power ma dotyczyć budowy czterech jednostek o mocy 77 MW mocy elektrycznej (MWe) każda. Umowa jest elementem realizacji w naszym kraju projektu rozwoju energetyki jądrowej do końca 2030 r.

Rozmowy w Międzynarodowym Funduszu Walutowym

Podczas pierwszego dnia wizyty w USA szef MRiT spotkał się z Dyrektor Zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą. Głównymi tematami rozmowy były kwestie związane z wyzwaniami stojącymi przed światową gospodarką w związku z pandemią, inflacją i zaburzeniami łańcuchów dostaw.

Minister Nowak podkreślał, że Polska jest szóstą co do wielkości gospodarką Unii Europejskiej. Mamy bardzo dobre prognozy gospodarcze. Zaktualizowane szacunki Komisji Europejskiej na 2021 r. wskazują na wzrost polskiego PKB o 5,7%. W 2022 r. spodziewamy się wzrostu PKB na poziomie 4,4%. MFW szacuje go na 4,6%, Bank Światowy – na 4,7%, OECD i Komisja Europejska – na 5,2%. W ślad za tym idą również stabilne oceny agencji ratingowych dotyczące polskiej gospodarki.

Nasz kraj pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków dla inwestycji zagranicznych. W 2021 r. nastąpił ich dynamiczny wzrost – 46% wzrost w ciągu pierwszych 11 miesięcy – łącznie do 23,8 mld euro.

Spotkanie z Sekretarz Energii Stanów Zjednoczonych

Minister Nowak rozmawiał z Sekretarz Energii Stanów Zjednoczonych Jennifer Granholm. Spotkał się także z przedstawicielami Nuclear Energy Institute, stowarzyszenia handlowego przemysłu nuklearnego w Stanach Zjednoczonych. Rolą Nuclear Energy Institute jest m.in. reprezentowanie interesów branży jądrowej przed Kongresem Stanów Zjednoczonych.

– Polska przywiązuje dużą wagę do stosunków gospodarczych z USA – mówił Minister Rozwoju i Technologii. Podkreślał, że nasz kraj jest głównym odbiorcą inwestycji amerykańskich w Europie Środkowo-Wschodniej – aż 40% kapitału zainwestowanego przez amerykańskie firmy w tej części kontynentu trafia do Polski.

Według danych American Chamber of Commerce w Polsce (Amerykańska Izba Handlowa w Polsce będąca wiodącym głosem międzynarodowych inwestorów w Polsce) USA są drugim najważniejszym źródłem kapitału inwestycyjnego na polskim rynku. Odpowiadają za 11% wartości wszystkich zagranicznych inwestycji bezpośrednich w naszym kraju.

Minister Nowak podkreślał, że amerykańscy inwestorzy są już obecni w jednych z najbardziej innowacyjnych sektorów polskiej gospodarki – IT, usługach biznesowych, telekomunikacji, kosmonautyce i lotnictwie. Celem Polski jest kontynuowanie inwestycji w strategiczne sektory – IT/ICT (w tym cyberbezpieczeństwo), medtech i usługi medyczne, elektromobilność, zielona transformacja, lotnictwo i przestrzeń kosmiczna.

– Moją wizytą w Stanach Zjednoczonych chcę podkreślić potencjał, który ma polska gospodarka, ale też wysłuchać wyzwań, przed którymi stoją amerykańskie firmy, planując inwestycje w Polsce – mówił Minister Nowak.

Szef MRiT podkreślał, że Polska szybko przekształca się w centrum zaawansowanych technologii. Mamy czwartą co do wielkości liczbę absolwentów kierunków STEM (Life Sciences, Technology, Engineering and Mathematics) w Unii Europejskiej. To oznacza ponad milion wysoko wykwalifikowanych naukowców i inżynierów.

– Z satysfakcją odnotowuję również aktywność przedsiębiorców polskich na rynku amerykańskim – stwierdził Minister Nowak. Coraz więcej polskich firm już nie tylko eksportuje, ale również inwestuje i zakłada swoje siedziby w Stanach Zjednoczonych. Wiele z nich już dziś może pochwalić się sukcesami na tym rynku. To kolejny przykład potwierdzający, że polsko-amerykańska współpraca gospodarcza rozwija się w sposób dynamiczny.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Działy

Reklama