Ochrona środowiska

Gdyby nie opłata za emisję CO2, koszt wytworzenia energii elektrycznej w Polsce byłby mniejszy o 60%

Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza informację, że 60% kosztów wytworzenia energii elektrycznej w Polsce to koszt uprawnień do emisji CO2.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza, że zgodnie z danymi handlowymi z Towarowej Giełdy Energii (TGE), koszt wytworzenia energii elektrycznej to w 60% cena uprawnień do emisji CO2. Przy obliczeniach uwzględniono ceny energii za okres od 4 stycznia do 30 listopada 2021 r. oraz średnią cenę unijnego certyfikatu do emisji CO2 w wysokości 53 euro za tonę.

Koszt uprawnień do emisji CO2 cały czas rośnie. W ramach obliczeń TGPE uwzględniono cenę certyfikatu na poziomie 53 euro za tonę. Dziś na giełdzie cena tego certyfikatu to 90 euro za tonę.

Reforma ETS

Polski rząd od wielu miesięcy postuluje do Komisji Europejskiej o kompleksową reformę systemu uprawnień emisji i ograniczenie lub nawet wyłączenie roli instytucji finansowych, które powodują spekulację na rynku uprawnień do emisji.

Działania rządu mające wpływ na obniżenie rachunków za prąd

W ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej znieśliśmy akcyzę na energię elektryczną i obniżyliśmy stawkę VAT na energię elektryczną z 23 na 5 procent co najmniej do końca lipca br. W rezultacie wzrost cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych będzie ponad trzykrotnie mniejszy: wyniesie ok. 7-8%, zamiast 27% bez Tarczy Antyinflacyjnej.

Materiały

Kliknij tutaj, aby pobrać obliczenia dot. kosztów energii w Polsce
Obliczenia​_dot​_kosztów​_energii.pdf 0.34MB

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

 

Działy

Reklama