News » Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska na konferencji Powerpol 2022

Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska na konferencji Powerpol 2022

24 sty 2022 Możliwość komentowania Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska na konferencji Powerpol 2022 została wyłączona Share 'Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska na konferencji Powerpol 2022' on Facebook Share 'Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska na konferencji Powerpol 2022' on Email Share 'Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska na konferencji Powerpol 2022' on Print Friendly

Pełnomocnik Rządu ds. OZE, Wiceminister Klimatu i Środowiska, Ireneusz Zyska uczestniczył 24 stycznia 2022 r. w konferencji Powerpol 2022. Spotkanie było okazją do wymiany poglądów i dyskusji o najbardziej aktualnych kwestiach dotyczących transformacji energetycznej, źródeł zielonej energii oraz roli wodoru.

W trakcie spotkania wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska mówił m. in. o planach ministerstwa w zakresie wdrażania gospodarki wodorowej,  także w odniesieniu do ogłoszonej Polskiej Strategii Wodorowej.

– Jednym z elementów budowy nowego systemu elektroenergetycznego jest gospodarka wodorowa. Przez blisko rok pracowaliśmy w Ministerstwie Klimatu i Środowiska nad projektem Polskiej Strategii Wodorowej, która została przyjęta przez Radę Ministrów 2 listopada 2021 r. – powiedział Wiceminister Ireneusz Zyska.

– Polska Strategia Wodorowa zakłada rozwój gospodarki wodorowej w trzech podstawowych obszarach: w transporcie, w energetyce i ciepłownictwie, ale także w szeroko rozumianym przemyśle – mówił.

Według założeń strategicznych, proces wdrażania gospodarki wodorowej ma przebiegać etapowo. W latach 2025-2030 będzie dominować implementacja rozwiązań wodorowych poprzez rozwój projektów pilotażowych i demonstracyjnych, przy sukcesywnie rosnącym udziale projektów komercyjnych. Z uwagi na konieczność podnoszenia poziomu gotowości technologicznej wybranych rozwiązań, rozwój gospodarki wodorowej do poziomu znaczącego sektora nastąpi w okresie po latach 2030-2035.

Wiceminister zaznaczył, że Polska jest aktywnie zaangażowana w proces tworzenia łańcucha wartości niskoemisyjnych technologii wodorowych. Jesteśmy piątym na świecie i trzecim w Unii Europejskiej producentem wodoru. Przyjęta przez Radę Ministrów w listopadzie 2021 r. „Polska Strategia Wodorowa do roku 2030 z perspektywą do roku 2040”, wyznaczyła cele dotyczące:

  • osiągnięcia mocy instalacji do produkcji wodoru i jego pochodnych z niskoemisyjnych źródeł, procesów i technologii na poziomie 2 GW, w tym w szczególności instalacji elektrolizerów;
  • rozpoczęcia eksploatacji 800-1000 nowych autobusów wodorowych, w tym wyprodukowanych w Polsce;
  • powstania min. 32 stacji tankowania i bunkrowania wodoru;
  • powstania co najmniej 5 dolin wodorowych.

– Rząd opracowuje również legislacyjny pakiet wodorowy, tzw. Konstytucję dla wodoru, w ramach której określone zostaną szczegóły funkcjonowania rynku, implementujące prawo UE w tym zakresie oraz wdrażające system zachęt do produkcji niskoemisyjnego wodoru. Celem wodorowego pakietu legislacyjnego jest zapewnienie korzystnego otoczenia regulacyjnego dla rozwoju gospodarki wodorowej oraz wprowadzenie mechanizmu wsparcia produkcji niskoemisyjnego i odnawialnego wodoru – dodał Wiceminister Ireneusz Zyska podczas spotkania.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wpis został opublikowany 24 sty 2022 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć