News » Postępowanie arbitrażowe pomiędzy Gazpromem i PGNiG dot. ceny kontraktowej w kontrakcie jamalskim

Postępowanie arbitrażowe pomiędzy Gazpromem i PGNiG dot. ceny kontraktowej w kontrakcie jamalskim

17 sty 2022 Możliwość komentowania Postępowanie arbitrażowe pomiędzy Gazpromem i PGNiG dot. ceny kontraktowej w kontrakcie jamalskim została wyłączona Share 'Postępowanie arbitrażowe pomiędzy Gazpromem i PGNiG dot. ceny kontraktowej w kontrakcie jamalskim' on Facebook Share 'Postępowanie arbitrażowe pomiędzy Gazpromem i PGNiG dot. ceny kontraktowej w kontrakcie jamalskim' on Email Share 'Postępowanie arbitrażowe pomiędzy Gazpromem i PGNiG dot. ceny kontraktowej w kontrakcie jamalskim' on Print Friendly

W dniu 14 stycznia 2022 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otrzymało od pełnomocnika PAO Gazprom i OOO Gazprom Export wezwanie na arbitraż przed Trybunałem Arbitrażowym ad hoc z siedzibą w Sztokholmie, dotyczące żądania zmiany warunków cenowych gazu dostarczanego na podstawie kontraktu jamalskiego. Gazprom oczekuje podwyższenia ceny kontraktowej z mocą wsteczną, w ramach wniosków o renegocjację Gazpromu z 8 grudnia 2017 r. oraz 9 listopada 2020 r.

– Żądanie podwyższenia ceny kontraktowej zawarte w wezwaniu Gazpromu jest całkowicie bezzasadne. Jesteśmy przygotowani, aby wykazać to przed Trybunałem Arbitrażowym – powiedział Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA.

PGNiG kontynuuje działania w kierunku zmiany warunków cenowych dostaw gazu ziemnego realizowanych na podstawie kontraktu jamalskiego. Należy podkreślić, że ww. wnioski Gazpromu o renegocjację zostały złożone w odpowiedzi na wnioski PGNiG o obniżenie ceny kontraktowej z dnia 1 listopada 2017 r. i 1 listopada 2020 r., przy czym, w warunkach rekordowo wysokich cen gazu w Europie, wniosek PGNiG z listopada 2020 r. został zmodyfikowany 28 października 2021 r.

Złożenie przez Gazprom wezwania na arbitraż inicjuje określoną w kontrakcie jamalskim procedurę rozstrzygania sporów. PGNiG podejmuje w tej sprawie odpowiednie kroki w celu dochodzenia swoich praw i ochrony interesów Spółki.

PGNiG dwukrotnie, w latach 2011 i 2015 r., korzystało z prawa do rozpoczęcia arbitrażu przewidzianego w kontrakcie jamalskim. W efekcie postępowania zainicjowanego w 2015 r., w marcu 2020 r. Trybunał Arbitrażowy zmienił formułę cenową kontraktu, przychylając się do wniosku PGNiG.

Źródło: PGNiG SA

Wpis został opublikowany 17 sty 2022 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć